Częstochowski architekt wśród najlepszych

20.04.2020

Częstochowski architekt wśród najlepszych

Częstochowianin Jakub Cieślik znalazł się w prestiżowej grupie czterdziestu obiecujących architektów i projektantów z Europy, będących przed czterdziestką. Na listę “40 under 40” trafił jako jeden z trzech Polaków.

Organizowany przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design konkurs cyklicznie wyróżnia czterdzieści osób spośród najlepiej zapowiadających się Europejczyków ze świata architektury i wzornictwa (z których każdy nie ma ukończonego 40. roku życia). Jurorzy oceniają nadesłane prace pod kątem innowacyjności, wykorzystania najnowszych technologii i świadomości ekologicznej.

Tym razem na liście znalazły się trzy nazwiska z Polski, a wśród nich jeden częstochowianin. Jakub Cieślik na konkurs zgłosił projekty domów mieszkalnych w Biskupicach i Kuźnicy Kiedrzyńskiej oraz budynków mieszkalnych w Krakowie. Prace będą prezentowane w czerwcu na międzynarodowej wystawie w Atenach.

Jakub Cieślik (wraz z Kamilem Cierpiołem) założył pracownię architektoniczną grupa VERSO w Częstochowie. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Już od pierwszego roku studiów w 1999 roku prowadził kursy rysunku architektonicznego, a w 2004 r. otworzył profesjonalną szkołę rysunku architektonicznego i artystycznego VERSO, przygotowującą do egzaminów wstępnych na prestiżowe uczelnie z profilem architektury oraz Akademię Sztuk Pięknych, nie tylko w Polsce. Jakub Cieślik i grupa Verso są laureatami licznych nagród – m.in. Fasada Roku 2018 czy Architektura Roku Województwa Śląskiego.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły