Częstochowski magistrat o perspektywach rozbudowy stadionu Rakowa

15.05.2023

Częstochowski magistrat o perspektywach rozbudowy stadionu Rakowa

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na stadionie MSP Raków przyniosła obietnicę finansowego wsparcia przebudowy obiektu przy ul. Limanowskiego. – Deklaracja rządowego wsparcia to szansa na montaż finansowy inwestycji i perspektywa podniesienia kategorii obiektu w kontekście europejskich pucharów – ocenia częstochowski samorząd.

W miniony czwartek Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki pogratulował Rakowowi Częstochowa zdobycia mistrzostwa Polski i obiecał wsparcie finansowe przebudowy stadionu przy ul. Limanowskiego.  – Postanowiliśmy zainwestować środki państwowe i wesprzeć ten sukces. Zresztą rozmowy zaczęliśmy już kilka tygodni temu, gdy to mistrzostwo nie było jeszcze pewne. Wesprzemy budowę stadionu. Do takiego poziomu, aby mógł służyć klubowi również w rozgrywkach europejskich. Już teraz trzymam kciuki za sukces w Lidze Mistrzów – powiedział podczas swojej wizyty w Częstochowie Morawiecki.

-Poza słowną deklaracją przyznania 40 mln zł na ten cel Urząd Miasta Częstochowy nie ma na razie innej oficjalnej informacji potwierdzającej zamiar przyznania środków z budżetu państwa – informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM Częstochowy.

Obiekt przy ul. Limanowskiego jest własnością miasta, zarządzaną obecnie przez RKS Raków. Częstochowski magistrat zapewnił, że jest gotowy do drugiego etapu rozbudowy MSP Raków. Ma on poprawić infrastrukturę okołostadionową, w tym warunki treningu i regeneracji zawodników. – To projekt uzgodniony wcześniej z klubem. Miasto ma zabezpieczony wkład własny oraz prawomocne pozwolenie na budowę. Czeka nadal na podpisanie umowy na ministerialne dofinansowanie i chce uruchomić przetarg wykonawczy (ministerialny program dotacyjny został uruchomiony później niż pierwotnie planowano). Projekt dotyczy m.in. wykonania nowych podgrzewanych boisk treningowych z zapleczem i wyposażeniem, rozbudowy parterowego budynku klubowego o kolejną kondygnację, poprawy standardu budynków szkoleniowych oraz realizacji zaplecza regeneracyjno-rehabilitacyjnego. Inwestycja szacowana jest na 16 mln zł – informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM Częstochowy. Niedawno prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk rozmawiał z prezesem Rakowa Piotrem Obidzińskim i szefem rady nadzorczej klubu Wojciechem Cyganem o kolejnym etapie rozbudowy, który może dać szansę na podwyższenie kategorii stadionu, aby umożliwić rozgrywanie na nim spotkań także w dalszych rundach europejskich rozgrywek pucharowych. W tej sprawie odbywają się konsultacje między przedstawicielami klubu a miejskim wydziałem inwestycji i zamówień publicznych. – Przystąpienie w tym kolejnym etapie do prac koncepcyjno-projektowych, następnie procedur administracyjnych (związanych m.in. z uzyskaniem pozwolenia na budowę), a wreszcie rozpisanie przetargu na wykonanie, jest uzależnione od dookreślenia zakresu prac przez klub i zapewnienia przez miasto pełnego montażu finansowego inwestycji, z uwzględnieniem deklarowanego zewnętrznego wsparcia.
Celem przedsięwzięcia byłaby m.in. rozbudowa trybun ze zwiększeniem pojemności obiektu oraz realizacja innych robót niezbędnych do starań o wyższą kategorię stadionu, zgodnie ze standardami UEFA – dodaje rzecznik częstochowskiego magistratu.

Fot. Grzegorz Misiak

  • opr. pn
Najnowsze artykuły