Częstochowskie autobusy przekazane Ukrainie

24.06.2022

Częstochowskie autobusy przekazane Ukrainie

Cztery autobusy, które do tej pory były w taborze częstochowskiego MPK, trafiły do ukraińskiego miasta Chmielnicki, z którym współpracujemy jako członkowie Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy. Przy okazji przekazano też dwie tony żywności.

Niskopodłogowe 12-metrowe Solarisy Urbino z silnikami Euro 3, pozostające w taborowej rezerwie MPK, miały w perspektywie najbliższych miesięcy zostać przeznaczone do likwidacji. – Stałoby się to w ramach rozliczenia projektu na zakup kolejnych autobusów elektrycznych, które za rok trafią do naszego miasta. Jednak za zgodą Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, z uwagi na bardzo dobry stan techniczny pojazdów, mogły zostać przekazane Ukrainie i służyć jako uzupełnienie tamtejszego taboru – mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MPK w Częstochowie. Z uwagi na wojskowe konfiskaty wojenne zapotrzebowanie na tego typu pojazdy jest w Chmielnickim, jak i całej Ukrainie, ogromne.

Auta z aktualnymi przeglądami technicznymi, prowadzone przez kierowców MPK, bez problemów technicznych dotarły na miejsce, by służyć tamtejszym pasażerom. Dodatkowo na pokładzie jednego z Solarisów przewieziono około dwóch ton zebranych wcześniej przez uczniów częstochowskich szkół artykułów spożywczych (m.in. ryż, makaron, konserwy, woda pitna), które zostaną przekazane najbardziej potrzebujących mieszkańcom Chmielnickiego.

  • kg
Najnowsze artykuły