Częstochowskie Centrum Świadczeń już przyjmuje wnioski o dodatek na inne źródła ciepła

04.10.2022

Częstochowskie Centrum Świadczeń już przyjmuje wnioski o dodatek na inne źródła ciepła

Częstochowskie Centrum Świadczeń przyjmuje już wnioski na dofinansowanie na inne niż węglowe źródła ogrzewania. Można je składać osobiście lub przez Internet w terminie do 30 listopada 2022 r. O tym, kto kwalifikuje się do otrzymania świadczenia, mówi wprowadzona ustawa z dnia 15 września  r. o szczególnych rozwiązania w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

O świadczenia w ramach wyżej wspomnianej ustawy ubiegać się mogą następujące podmioty:

– w  ramach rekompensat przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania ciepła, które jest dostarczane do odbiorców ciepła, których działalność nie wymaga uzyskania koncesji, lub jest zwolniona z obowiązku przedkładania taryf dla ciepła do zatwierdzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki w ramach rekompensat

– gospodarstwa domowe, dla których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, kocioł olejowy

Aby otrzymać świadczenie należy podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, posiadać zgłoszenie lub wpisanie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nie dotyczy to jednak gospodarstw domowych, dla których rodzajem paliwa stosowanego w głównym źródle ciepła jest gaz ziemny (gaz z sieci).

Ustawa przewiduje również wypłatę świadczeń podmiotom wrażliwym, czyli tym, które są podmiotami udzielającymi wsparcia opieki zdrowotnej finansowanymi ze środków publicznych, jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, noclegowniami, ogrzewalniami, jednostkami organizacyjnymi wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, podmiotami systemu oświaty, podmiotami tworzącymi system szkolnictwa wyższego i nauki, podmiotami prowadzącymi żłobek lub klub dziecięcy, kościołami, związkami wyznaniowymi, podmiotami prowadzącymi działalność kulturalną, podmiotami prowadzącymi działalność archiwalną, ochotniczymi strażami pożarnymi, placówkami zapewniającymi całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, rodzinnymi domami pomocy, centrami integracji społecznej, klubami integracji społecznej, warsztatami terapii zajęciowej, organizacjami pozarządowymi, spółdzielniami socjalnymi), które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu, peletu drzewnego albo innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG albo oleju opałowego i których główne źródło ciepła jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. W tym przypadku również warunkiem otrzymania świadczenia jest zgłoszenie lub wpisanie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wymóg ten nie dotyczy podmiotów wrażliwych, dla których rodzajem paliwa stosowanego w głównym źródle ciepła jest gaz ziemny (gaz z sieci).

  • pn
Najnowsze artykuły