Częstochowskie urodziny Niepodległej

10.11.2017

Częstochowskie urodziny Niepodległej

„Listopad to dla Polaka niebezpieczna pora” – pisał w 1904 roku Stanisław Wyspiański. Nie sprawdziły się te słowa. Czternaście lat później listopad okazał się najpiękniejszym miesiącem w naszej historii. Po 123 latach niewoli w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. 10 i 11 listopada w odbędą się miejskie uroczystości upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

11 listopada stanowi datę wyłącznie symboliczną. Bo cały prawie listopad jest rocznicą. Kraków był już wtedy wolny od początku miesiąca, a wolny Lublin powołał nawet rząd. 11 listopada rozbrojono tylko żołnierzy niemieckich w Warszawie, czyli Warszawa także była już wolna. Tego dnia Niemcy kajzerowskie podpisały kapitulację, a w Warszawie Rada Regencyjna wydała rezolucję, w której poinformowała o przekazaniu władzy wojskowej brygadierowi Piłsudskiemu. Zapowiedziała też, że całość swojej władzy odda Rządowi Narodowemu. Sam Józef Piłsudski za datę naprawdę przełomową miał 22 listopada. 14 listopada Rada Regencyjna rozwiązała się sama, swoje obowiązki przenosząc na Piłsudskiego, by on je z kolei powierzył Rządowi Narodowemu, który sformuje. Potem Piłsudski dopiero formował przez parę dni ten rząd, zresztą niewiele różniący się w składzie od lubelskiego. 18 listopada podpisał nominacje ministerialne, a 3 dni później – 21 listopada – nowa już Rada Ministrów uchwaliła dekret „o najwyższej władzy reprezentacyjnej Republiki Polskiej”, na jego podstawie „Dziadek” został tą najwyższą władzą, jako tymczasowy Naczelnik Państwa – z tytułem nawiązującym do tytułu Kościuszki sprzed 124 lat. Więc nie daty się liczą. Atmosferę najlepiej oddaje ów wierszyk, który stanowi kwintesencję tamtych wydarzeń: „…i ni z tego, ni z owego, była Polska od pierwszego”.

Program miejskich obchodów

Piątek, 10 listopada

12.00 – plac Orląt Lwowskich

Uroczystość przed pomnikiem Orląt Lwowskich.
19.00 – Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana

Wręczenie wyróżnień „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”,
Uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Justyny Maj, solista: Piotr Kosiński – fortepian
Bilety w cenie 18 zł do nabycia w kasie Filharmonii ul. Wilsona 16, kasa czynna: poniedziałek-piątek od 9.00 do 19.00, tel. 795 451 438.

Sobota, 11 listopada  – GŁÓWNE UROCZYSTOŚCI MIEJSKIE

12.00 – Bazylika Archikatedralna Świętej Rodziny

Msza Święta za Ojczyznę,
16.30 – Aleja Sienkiewicza – uroczystość patriotyczna

Złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki,
Przemarsz na plac Biegańskiego.
17.00 – plac Biegańskiego

Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Organizatorzy: Urząd Miasta Częstochowy, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa, Kuria Metropolitalna w Częstochowie.

  • kg
  • df

Do wyborów samorządowych zostało kilka dni. Oprócz prezydenta wybierać będziemy również naszych reprezentantów, którzy zasiądą w Radzie Miasta. Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos? Zachęcamy do zabawy! Głosowanie na naszej stronie zakończy się 19 października.

Na kandydatów, którego komitetu zamierzacie oddać swój głos?

  • KWW SLD Lewica Razem (33%, Razem 119)
  • KWW Wspólnie dla Częstochowy (19%, Razem 69)
  • KWW Marcin Maranda. Mieszkańcy Częstochowy (18%, Razem 64)
  • KWW Kukiz 15 (15%, Razem 55)
  • KW Prawo i Sprawiedliwość (8%, Razem 29)
  • Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska (5%, Razem 18)
  • Komitet Wyborczy Wyborców Senior + (1%, Razem 2)
  • KWW Otwarta Częstochowa (1%, Razem 2)
Razem: 358

Zaprezentuj swoją firmę

Wystaw stoisko na naszych targach tematycznych

Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły