Czy częstochowskie szkoły są przyjazne LGBTQ+? Traugutt tolerancyjny i zaangażowany

06.02.2024

Czy częstochowskie szkoły są przyjazne LGBTQ+? Traugutt tolerancyjny i zaangażowany

W tym roku Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ prowadzony jest pod hasłem „szkoła zaufania”. To już czwarta edycja projektu, w którym uczniowie i uczennice oceniają swoje szkoły pod względem poziomu bezpieczeństwa i otwartości na różnorodność. Po trwającym ponad dwa miesiące głosowaniu powstanie Mapa Równości – narzędzie, które pomóc ma w wyborze tej najbardziej tolerancyjnej szkoły.

Ranking Szkół Przyjaznych jest jedynym takim projektem na rzecz społeczności LGBTQ+, który uzyskał patronat aż trzech instytucji rządowych: Ministerstwa Edukacji, Ministry do spraw Równości i Rzeczniczki Praw Dziecka. – Mówimy do młodych ludzi: widzimy Was, słyszymy Wasze postulaty i będziemy Was wspierać – zaznaczyła podczas inauguracji Ministra Katarzyna Kotula. – Badania pokazują jasno: ¼ młodzieży LGBT ma silne objawy depresji, ¾ młodych osób LGBT ma często myśli samobójcze, ponad 74% nastolatków LGBT czuje osamotnienie – wskazała Ministra na portalu X.

Poza tym rankingowi patronują prezydenci miast: Warszawy, Opola, Poznania, Wrocławia, Świdnicy, Gdańska oraz Łodzi. Są też marszałkowie województw, jednak i w tym przypadku bez reprezentacji ze śląskiego.

W ubiegłym roku na liście dziesięciu najbardziej przyjaznych szkół w województwie śląskim znalazł się częstochowski „Traugutt”. I choć w tej edycji projektu głosowanie trwa zaledwie od wczoraj, liceum już odniosło sukces – zostało ocenione jako „szkoła przyjazna i zaangażowana” i znajduje się obecnie na ósmym miejscu najbardziej otwartych i bezpiecznych szkół w Polsce.

W 2023 roku oceniony został także „Słowacki”, ale w tym przypadku szkoła uplasowała się na niechlubnej liście placówek nieprzyjaznych. Pozostałe szkoły nie zebrały wymaganej liczby głosów, która pozwoliłaby umieścić je w ramach którejś z kategorii.

Głosowanie ruszyło wczoraj, 5 lutego, i potrwa jeszcze ponad dwa miesiące – do 23 kwietnia. Aby szkoła mogła zostać oceniona, wymaganych jest co najmniej dziesięć opinii.

fot. UM Częstochowy

  • mz
Najnowsze artykuły