Czy rap jest poezją? O tekstach Magika podczas festiwalu Poezja Jest Najważniejsza

20.11.2023

Czy rap jest poezją? O tekstach Magika podczas festiwalu Poezja Jest Najważniejsza

To już trzecia edycja festiwalu „Poezja Jest Najważniejsza”. To czterodniowa seria wydarzeń literackich, ale też tych, które o poezji traktują pośrednio. W programie inspirujące spotkania, koncert, targi książki i odsłonięcie muralu. Start już w najbliższy czwartek.

Festiwal rozpocznie się odsłonięciem muralu Marka Laskowskiego, który już dziś zaczął powstawać w wejściu do OPK „Gaude Mater”. Chwilę później uczestnicy przejdą schodami na górę, bo tam, równo o godzinie 18:30, rozpocznie się debata. Katarzyna Zwolska-Płusa, Karina Caban i Ewa Frączek-Biłat podyskutują o roli płci w poezji. Czwartek zakończy się Turniejem Jednego Wiersza, cykliczną imprezą, w której autor najlepszego utworu będzie miał szansę wygrać nawet 700 zł.

W piątkowym programie festiwalu znalazło się spotkanie autorskie z Rafałem Cuprjakiem. Będzie o „Manifestach”, czyli jego poetyckim debiucie. Tego dnia odbędzie się również koncert. – Jeśli ktoś lubi bardziej rockowe, gitarowe granie, to zapraszamy w piątek – wystąpi Baza Ludzi Żywych. Wokalistą tego zespołu jest świetny poeta i tekściarz – Łukasz Jarosz – zachęca Aleksander Wieny, pomysłodawca festiwalu.

Sobota to z kolei ukłon w stronę fanów kultury hip-hop. O 18:30 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Ulotne chwile łapię jak fotka”, a o 18:45 rozmowa pod hasłem „Teksty Magika okiem poety”. – Zapraszamy w sobotę na spotkanie poświęcone tekstom legendy polskiego hip-hopu. Przyjedzie do nas Marcin Jurzysta, też poeta, ale w tym przypadku przede wszystkim redaktor książki, w której zebrał teksty Piotra „Magika” Łuszcza. – mówi Wierny i dodaje – Jest wiele krytyków literatury, którzy mówią, że hip-hop, oczywiście nie w każdym wydaniu, to jest poezja, tylko podana w nieco inny sposób i korzystająca z trochę innych źródeł. Aby to sprawdzić, wystarczy przyjść w sobotę na to spotkanie.

Jednak to nie wszystkie wydarzenia, jakie zaplanowano na najbliższą sobotę. Tego dnia odbędą się targi książki poetyckiej, a także spotkanie z Marzanną Bogumiłą Kielar oraz z Jerzym Jarniewiczem. Ostatniego dnia festiwalu, a więc w niedzielę 26 listopada, odbędzie się spotkanie z ukraińską poetką Iryną Ciłyk oraz z tłumaczem Bohdanem Zadurą.

– Od początku zależało nam po pierwsze na tym, żeby pokazywać i promować częstochowskich poetów, po drugie, żeby częstochowskiej publiczności pokazywać tych polskich poetów, którzy są ważni dla naszej literatury, po trzecie, żeby ten festiwal miał też miarę międzynarodową – mówił podczas konferencji prasowej Aleksander Wierny.

fot. redakcja

  • mz
Najnowsze artykuły