Dieta zamiast farmakoterapii- dietoterapia w cukrzycy typu II

15.01.2018

Dieta zamiast farmakoterapii- dietoterapia w cukrzycy typu II

Cukrzyca typu II jest chorobą zaliczaną do grupy chorób metabolicznych, ale także chorobą cywilizacyjną. Charakteryzuje się hiperglikemią, wynikającą z zaburzeń wydzielania insuliny przez trzustkę. Często na występowanie choroby mają wpływ czynniki genetyczne, jednak najczęstszą przyczyną zachorowań jest nieprawidłowy styl życia.

Przewlekła hiperglikemia jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia pacjenta ze względu na to, że ściśle wiąże się z zaburzeniami czynnościowymi oraz niewydolnością wielu narządów, głównie nerek, serca, oczu, a także układu nerwowego oraz krwionośnego.

Jakich objawów można się spodziewać?

Objawami, które powinny wzbudzić czujność oraz skłonić nas do wykonania badań w kierunku cukrzycy są przede wszystkim osłabienie oraz senność, wielomocz, wzmożone pragnienie, a także niejednokrotnie zmniejszenie masy ciała, czy występowanie stanów zapalnych układu moczowo-płciowego.

Leczenie – nie tylko farmakologiczne, ale też ustalenie prawidłowej diety

Wśród pacjentów często można zaobserwować przekonanie, iż jedyną drogą walki z chorobą jest farmakoterapia. Jednak w przypadku tej jednostki chorobowej ogromny wpływ na poprawę stanu zdrowia ma zmiana stylu życia oraz sposobu odżywiania.

Dietoterapia w początkowej fazie choroby często nie tylko wspomaga farmakoterapię, ale niejednokrotnie pozwala na jej wykluczenie. Niestety choroba ta ma charakter progresywny, co oznacza, że wraz ze wzrostem zaburzeń wydzielania insuliny przez komórki trzustkowe niezbędna jest stopniowa intensyfikacja leczenia. Ten proces można zasadniczo opóźnić, właśnie dzięki wprowadzaniu niezbędnych zmian w sposobie żywienia. Ich efektywność zależy przede wszystkim od systematyczności, ale równie ważne jest także dobranie odpowiednich rozwiązań żywieniowych, po które najlepiej zwrócić się do specjalisty dietetyka.

Zmiany w dotychczasowej diecie mają na celu utrzymanie prawidłowego stężenie glukozy, lipidów oraz lipoprotein w surowicy krwi. Prawidłowy sposób żywienia wspomaga również utrzymanie ciśnienia tętniczego krwi na optymalnym poziomie oraz masy ciała mieszczącej się w zakresie normy. Dietetyk podczas wizyty wyliczy indywidualną kaloryczność oraz przedstawi plan leczenia dietetycznego. Wizyty kontrolne zagwarantują stałą kontrolę postępów dietoterapii oraz umożliwią wprowadzanie ewentualnych korekt w założeniach diety.

Jak zatem wyglądają szczegółowe zalecenia diety w cukrzycy typu II?

W przypadku tej choroby, której bardzo często towarzyszy nadmierna masa ciała, głównym celem diety jest jej redukcja. Ma to znaczący wpływ na poprawę glikemii, dlatego w diecie cukrzycowej często stosuje się dietę o obniżonej wartości kalorycznej.

Często chorzy na cukrzycę typu II przekonani są, że należy ograniczyć w diecie podaż węglowodanów. Tak naprawdę istotne jest ograniczenie węglowodanów prostych zawartych w słodyczach, białym pieczywie, słodzonych napojach. Główne źródło węglowodanów natomiast powinny stanowić produkty zbożowe pełnoziarniste o niskim indeksie glikemicznym. Ważna jest także prawidłowa podaż błonnika pokarmowego, ze względu na jego dobroczynny wpływ na glikemię poposiłkową oraz pobudzenie perystaltyki jelit, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

W diecie pacjentów cierpiących na cukrzycę typu II główne źródło tłuszczu w diecie powinny stanowić nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie z oliwek, olejach roślinnych czy rybach morskich. Ograniczyć należy tłuszcze z grupy nasyconych, które znaleźć możemy w maśle, smalcu oraz wyrobach cukierniczych.

W diecie cukrzycowej zwracamy także uwagę na podaż białka, które powinno stanowić 15-20% wartości energetycznej diety. Zalecane jest spożywanie chudego mięsa, jaj ale także wprowadzenie do diety produktów mlecznych, jogurtów oraz chudych twarogów. Dobrym źródłem białka są także warzywa strączkowe.

Co należy ograniczyć?

Produktem niewskazanym dla cukrzyków jest alkohol. Jest on szczególnie niebezpieczny

ze względu na właściwość charakteryzującą się hamowaniem uwalniania glukozy z wątroby, co może doprowadzić do hipoglikemii.

Niebezpieczne dla pacjenta cukrzycowego może okazać się także palenie tytoniu. Wypalony papieros podnosi poziom cukru we krwi co jest niewskazane przy cukrzycy. Chorzy są również bardziej narażeni na toksyczne działanie tytoniu. Ponadto palenie papierosów negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, który pacjenci cukrzycowi mają już obciążony ze względu na występowanie choroby.

Centrum Medyczne Alfamedica

Jana Kilińskiego 166, 42-200 Częstochowa

tel. 34 314 71 07

www.alfamedica.med.pl

www.facebook.com/alfamedica.czestochowa/

  • Zespół Medyczny Alfamedica
Najnowsze artykuły