Do Częstochowy zawita… Królowa Śniegu

28.02.2020

Do Częstochowy zawita… Królowa Śniegu

Teatr im. Adama Mickiewicza zaprasza na kolejną premierę. Tym razem sięga po klasykę – jedną z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena „Królową Śniegu” w inscenizacji Magdaleny Piekorz.

Częstochowski teatr sięgnął po adaptację Beniamina Marii Bukowskiego, młodego dramaturga i reżysera teatralnego, laureata kilkunastu konkursów literackich. W opowieści znajdziemy wszystko, co najważniejsze – siłę miłości, unikalność życia czy też to, że nie wszystko jest takim, jak się wydaje. Jak podkreśla dyrektor Robert Dorosławski, nie jest to spektakl wyłącznie dla najmłodszych. – Któż z nas nie czyta baśni? Któż z nas nie ogląda animacji w telewizji? Nie wstydźmy się więc przyjść do teatru. „Królowa Śniegu” to bowiem uniwersalna historia dla wszystkich… – przekonuje.

Magdalena Piekorz, reżyserka spektaklu wykorzystuje w nim swoje doświadczenia ze świata filmu. Przy realizacji użyto techniki green boxu, a część scen została nagrana wcześniej. Istotna będzie więc interakcja między postaciami, które są na scenie i na ekranie. Szykuje się więc wiele niespodzianek inscenizacyjnych! – To najtrudniejsza realizacja, której podjęłam się w życiu. Nie mówię tego na wyrost. Spektakl rozgrywa się zarówno na scenie, jak i na ekranie. Wszystko musi być idealnie zsynchronizowane – wyznaje Magdalena Piekorz. – Chcemy pokazać dzieciom, że świat może być czarodziejski. I że pewne zdarzenia, które początkowo wydają się złe, mogą odwrócić się na naszą korzyść. Ale nie tylko. Staraliśmy się tak budować tę historię, aby otworzyć starszej publiczności oczy. Mamy nadzieję, że każdy zrozumie, że zawsze powinno nas drzemać dziecko. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokonać ignorancję i zło tego świata. Poza tym głęboko wierzę w przesłanie, które płynie z tej historii – miłość może przenosić góry i stopić lód…

Co istotne, spektakl ma bardzo rozbudowaną warstwę dźwiękową. Piękną muzykę napisał Adrian Konarski, a teksty do piosenek Magdalena Piekorz. – Planujemy wydać płytę z muzyką i piosenkami ze spektaklu – zdradza Robert Dorosławski.

Ciekawostką jest fakt, że… akcja spektaklu rozgrywa się w Częstochowie w latach 30. XX – odtworzone zostały bowiem główne obiekty naszego miasta. Autorem grafik jest Hektor Verios. – Zebraliśmy z Hektorem sporą dokumentację o Częstochowie. Hektor musiał też pochodzić po mieście, porównać, jak wybrane budynki wyglądały wcześniej – dodaje Piekorz. Dodatkową atrakcją są…. sztuczki magiczne. Magdalena Piekorz zaprosiła bowiem do współpracy Macieja Pola, który ma swój własny teatr magiczny.

Na scenie zobaczymy w sumie czternastu aktorów – czterech mężczyzn i dziesięć kobiet. Niezwykłe kostiumy zaprojektowała dla nich Dominika Żłobińska. Autorem choreografii jest Jakub Lewandowski, a za światło odpowiada Paweł Murlik.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na  29 lutego, na godz. 18.00. Więcej informacji znajdziemy na http://www.teatr-mickiewicza.pl

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły