Do przedszkola tylko z obowiązkowymi szczepieniami

26.11.2021

Do przedszkola tylko z obowiązkowymi szczepieniami

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną wojewody śląskiego w sprawie uchwały częstochowskiej Rady Miasta dotyczącej rekrutacji do przedszkoli. W praktyce oznacza to, że do częstochowskich przedszkoli dostaną się tylko te dzieci, które przeszły komplet obowiązkowych szczepień. O wyroku sądu poinformowała Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta w Częstochowie, która była inicjatorką uchwały.

W styczniu 2019 roku częstochowska Rada Miasta podjęła kolejną uchwałę w sprawie rekrutacji do przedszkoli, której celem było przyjmowanie tylko dzieci zaszczepionych. Punktacja została tak stworzona, że w praktyce do przedszkoli dostałyby się tylko zaszczepione dzieci lub te, które miałyby zaświadczenia o tym, że nie mogą się poddać szczepieniom z powodów zdrowotnych. Najwyżej punktowane jest zatrudnienie rodziców (22 punkty), a zaraz po tym właśnie szczepionki (20 punktów). W praktyce bez szczepień dostać się do przedszkola będzie bardzo trudno.

Uchwałę Rady Miasta unieważnił wojewoda śląski, wydając rozstrzygnięcie zastępcze. Zdaniem wojewody uchwała była dyskryminująca niezaszczepione dzieci i naruszała ochronę danych osobowych. Poza tym uchwała w przyjętym zapisie nie gwarantowała, że tylko dzieci zaszczepione trafią do przedszkoli. Wojewoda kwestionował również wprowadzenie tego kryterium do punktacji rekrutacji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jednak decyzję wojewody, a jego skarga kasacyjna została oddalona przez Naczelny Sąd Administracyjny, co sprawia, że nowy system punktowania będzie mógł wejść w życie, co w praktyce oznacza, że tylko zaszczepione dzieci trafią do częstochowskich przedszkoli.

  • BM
Najnowsze artykuły