Dom w Konopiskach z szansą na europejską nagrodę

12.04.2020

Dom w Konopiskach z szansą na europejską nagrodę

Międzynarodowe jury Life Challenge 2020 zakończyło pierwszy etap oceniania kandydatów do tytułu Europejskiej Fasady Roku, wyłaniając tym samym finalistów tegorocznej edycji zmagań. W TOP 36 znalazły się 4 realizacje z naszego kraju. Wśród nich jest domek jednorodzinny z Konpiskach.

Do konkursu Life Challenge 2020 zgłoszono 385 fasad z 26 krajów. Wszystkie zrealizowane zostały z wykorzystaniem technologii Baumit. W pierwszym etapie międzynarodowe jury głosując online wyłoniło 36 projektów – po 6 z każdej kategorii, które zmierzą się ze sobą ponownie w wielkim finale. Wśród nich znalazły się 4 projekty z Polski, każdy w innej kategorii – taka sytuacja nie zdarzyła się jeszcze nigdy w historii konkursu Life Challenge (a sięga ona 2014 roku).

W kategorii budynków jednorodzinnych szansę na nagrodę ma projekt Inscribed w Konopiskach autorstwa pracowni FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieslik.

Wśród budynków po termomodernizacji szansę na wygraną ma Przedszkole nr 43 w Zabrzu, za którym stoi biuro PROJEKTPLUSARCHITEKCI.

Swojego reprezentanta mamy także w kategorii „renowacja historyczna”. To Muzeum Regionalne w Kozienicach, którego remont na poziomie elewacji wykonała Korporacja Budowlana DARCO Dariusz Żak.

W kategorii specjalnej – „Stunned by Texture” o tytuł walczy krakowskie osiedle #dobrego 3 projektu spółki UCEES.

Co prawda nagrody jeszcze nie zostały przyznane, ale już teraz możemy mówić o dużym sukcesie polskiej architektury na arenie międzynarodowej. Ale, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, nie przestajemy trzymać kciuków za nasze projekty – wszystkie, nie tylko nominowane do wielkiego finału.

W o­­­statniej fazie głosowania międzynarodowe jury podda 36 nominowanych projektów ponownej ocenie i wybierze zwycięzców, na których oprócz prestiżowego tytułu czekają również bonusy finansowe. Triumfator każdej kategorii otrzyma 3 300 euro, natomiast laureat nagrody głównej Life Challenge Award 2020 – najlepsza z najlepszych fasad – zainkasuje dodatkowo 6 600 euro. Kto ma najlepsze fasady w Europie? O tym przekonamy się w maju.

Przypomnijmy, że na stronie internetowej www.lifechallenge.baumit.com do 15 kwietnia trwa głosowanie internautów, którzy docelowo stworzą swój niezależny ranking europejskich fasad. Co więcej, każdy z nas może wcielić się w rolę jurora i poddać ocenie każdego z kandydatów do tytułu, przypisując mu od 1 do 5 gwiazdek.

  • kg
Najnowsze artykuły