Dyrektor miejskiego szpitala pyta pracowników, czy się zaszczepią

12.01.2022

Dyrektor miejskiego szpitala pyta pracowników, czy się zaszczepią

Zgodnie z wprowadzonym pod koniec grudnia 2021 roku rozporządzeniem, do 1 marca szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. Senator Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie wysłał pismo do wszystkich pracowników, którzy mają zadeklarować do 21 stycznia, czy zostaną w pełni zaszczepione.

Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, do 1 marca 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 muszą przyjąć osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci, studenci medycyny i pracownicy podmiotów medycznych. To właśnie te osoby mają bezpośredni kontakt z chorymi na koronawirusa. Obowiązek nie dotyczy osób, które mają przeciwwskazania do szczepień, ze względu na stan zdrowia.

Obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 dotyczy również ozdrowieńców z grupy zawodów medycznych, farmaceutów, studentów medycyny i pracowników podmiotów medycznych.

Pamiętaj, że po 30 dniach od odbycia choroby możesz się zaszczepić. Certyfikat ozdrowieńca nie zwalnia cię z obowiązku przyjęcia szczepionki do 1 marca 2022 r. Szczepienia nie są obowiązkowe dla osób z przeciwwskazaniami, ze względu na stan zdrowia.

Wojciech Konieczny, senator RP oraz dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego poprosił pracowników, aby do 21 stycznia określili się, czy zgodnie z terminem przewidywanym w rozporządzeniu, w pełni się zaszczepią. – Chcę mieć rozeznanie dotyczące tego, jak będzie wyglądała sprawa szczepień pracowników – tłumaczy dyrektor, który nie jest zwolennikiem karania pracowników grzywnami, ale nie ukrywa, że niezaszczepieni mogą zostać odsunięci od pracy w miejscach, w których kontaktują się z dużą liczbą pacjentów.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie dwie dawki szczepionki przyjęło ok. 85 procent pracowników, w Wojewódzkim Szpitali Specjalistycznym takich osób jest ponad 80 procent. Dyrekcja wojewódzkiego szpitala także zamierza zachęcać niezdecydowanych pracowników do szczepień, ale jak podkreśla, zachorowań wśród personelu jest ostatnio bardzo niewiele.

Warto dodać, że Wojciech Konieczny jest szefem parlamentarnego koła PPS, w skład którego wchodzi 5 posłów i senatorów. We wtorek 11 stycznia zaprezentowali oni plan walki z koronawirusem na najbliższe 100 dni. Zakłada on m.in. sprawdzanie paszportów covidowych w miejscach publicznych, zmaksymalizowanie liczby testów, zwiększenie liczby miejsc w szpitalach.

  • RED
Najnowsze artykuły