Dzień Kobiet. Świętowanie w różnych zakątkach świata

04.03.2023

Dzień Kobiet. Świętowanie w różnych zakątkach świata

W tym roku mamy 99. rocznicę oficjalnego obchodzenia Dnia Kobiet. Po raz pierwszy miało to miejsce 24 marca 1924 roku. Choć to Belgia była pierwszym krajem, w którym zaczęto świętować, nie jest nam obce obdarowywanie pań.

W Polsce lat osiemdziesiątych Dzień Kobiet nie cieszył się popularnością. Uznawany był za przymusowy dzień radości. Wielu porównywało go z świętowaniem 1 Maja. Dopiero w 1993 roku Dzień Kobiet przestał być w Polsce świętem państwowym.

W Polsce w czasie trwającego komunizmu popularne było publikowanie 8 marca zdjęć kobiet zasłużonych dla kraju. Celem tego było pokazanie, że nie ma takiej dziedziny życia, w której nie biorą udziału kobiety.
Obecnie 8 marca kojarzony jest z przyjemnością i docenieniem kobiet. Dzień wykorzystywany jest do dobrej zabawy i zakupu drobnych upominków. Na wielu straganach można znaleźć tulipany i róże, które są licznie wręczane. Te pierwsze uznane są za jeden z symboli Dnia Kobiet.

Początki świętowania…

Niektóre źródła podają, że początków Dnia Kobiet należy szukać w starożytnym Rzymie.
Wtedy skupiano się na oddawaniu czci bogini Junony. Była ona opiekunką życia kobiet. Panie skupiały swoje modlitwy na proszeniu o szczęście w życiu małżeńskim. Panowie zaś mieli za zadanie obdarować swoje kobiety.
Inne przekazy wiążą świętowanie z oddawaniem czci kobietom w okresie trwania rzymskich obchodów Matronaliow. Jest to święto macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Było to okazją do obdarowywania kobiet prezentami i składano im życzenia.

Nie jest to święto, które na całym świecie obchodzone jest w jednym terminie. W kulturze europejskiej wiążemy go z datą 8 marca, ale na przykład w Tunezji świętowanie odbywa się 13 sierpnia.
8 maja 1965 roku dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy ,,w celu upamiętnienia wkładu kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój”.

Wielu kojarzy Dzień Kobiet z uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę.
Co ciekawe, jednym z pierwszych dokumentów międzynarodowych, który potwierdził zasadę równości kobiet i mężczyzn była Karta Narodów Zjednoczonych z 1945 roku. Działania Organizacji Narodów Zjednoczonych przez wiele lat skupiały się na opracowywaniu strategii, standardów i programów, a także określaniu celów promujących podwyższanie statusu kobiet.

Najchętniej i najobficiej obchodzono Dzień Kobiet w Polsce w okresie trwania PRL-u. Zakłady pracy, szkoły miały obowiązek świętowania. Wykorzystywano ten dzień jako okazję do uzupełniania braków w zaopatrzeniu. Paniom wręczano takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.
Nie wszędzie obchody związane są z pozytywnym odbiorem. Międzynarodowy Dzień Kobiet stał się powodem do stosowania przemocy w Teheranie. 4 marca 2007 roku irańska policja pobiła sto osób planujących zgromadzenie. Wiele kobiet zostało aresztowanych. Niektóre z nich zdały relacje z wydarzenia i opowiadały o tym, że były zamknięte w odosobnieniu i przesłuchiwane.

Zwyczaje w innych krajach

W Wietnamie obchodzony jest on dwukrotnie. Świętowanie odbywa się 8 marca, a także 20 października. Wśród wybieranych gestów jest obdarowywanie pań goździkami. Włosi nie oszczędzają swoich sił i hucznie obchodzą Dzień Kobiet. We Włoszech również panie obdarowują panów prezentami. W końcu chodzi o równość wśród płci.

Portugalki i Rumunki skupiają się na celebrowaniu w swoim gronie. Panie zbierają się i wychodzą na obiad, bądź na miasto. Chinki dostają nieco inny podarek, jakim jest pół dnia wolnego. Mogą go wykorzystać na przykład na zakupy. Wiele sklepów proponuje zniżki. Dodatkowo odbywają się pochody i parady kobiet w ludowych strojach.

Wielka Brytania obchodzi kobiece święto nieco później, bo 10 marca (kiedy to w Polsce przypada Dzień Mężczyzn). W wielu miejscach organizowane są wykłady i wystawy na temat wybitnych kobiet oraz opowieści na temat drogi kobiet do równouprawnienia. Kwiaty, słodycze i inne prezenty schodzą na drugi plan.

fot.: pixabay

  • nl
Najnowsze artykuły