Dziki do odstrzału

29.04.2018

Dziki do odstrzału

5 milionów złotych pochłonie zakup 203 chłodni do przechowywania tusz dzików pozyskanych w strefach występowania ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF – ang.  African swine fever). Pieniądze na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafią do Polskiego Związku Łowieckiego.

Kasa na chłodnie

Wobec ujawnienia i potwierdzenia wykrycia wirusa ASF u rosnącej liczby dzików na terenie Polski, zaistniała potrzeba zmniejszenia ich populacji oraz przebadania, jak największej liczby zwierząt, w celu zahamowania procesu rozprzestrzeniania się wirusa. Wraz z odstrzałem znacznej liczby dzików konieczne jest ich bezpieczne magazynowanie w chłodniach do czasu uzyskania wyników badań właściwych Inspektoratów Weterynarii.

Wychodząc naprzeciw potrzebom Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), który aktywnie włączył się z walkę z tym groźnym wirusem, Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik podpisał umowę dotacji dla PZŁ.

Przedsięwzięcie pn. „Ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF” zostało sfinansowane z Programu priorytetowego 2.1. Racjonalna gospodarka odpadami, część 1) Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów kwotą 4 993 800,00 zł. Jego zakończenie przewidywane jest na 31 sierpnia 2018 r. W jego ramach Polski Związek Łowiecki zakupi 203 chłodnie do przechowywania tusz dzików pozyskanych w strefach występowania ognisk wirusa ASF oraz implementację ich na terenie 4 województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, a także w miejscach ewentualnego wystąpienia nowych ognisk ASF. Chłodnie zostaną przekazane w użyczenie poszczególnym kołom łowieckim.

Obecnie wszystkie dziki pozyskane w strefach objętych ASF – bez względu na ich stan epidemiologiczny – trafiają do utylizacji. Dzięki przedmiotowemu projektowi, dziki z chłodni, których badania nie wykażą zarażeniem ASF, zostaną przekazane do przetwórstwa i konsumpcji, przez co ma zmniejszyć się również ilość potencjalnych odpadów w środowisku.

Problem również na naszym terenie

Wojewoda Śląski poinformował, że w związku z występującym na terenie Polski zagrożeniem afrykańskim pomorem świń, również na naszym terenie wystąpiła konieczność podjęcia działań zapobiegawczych. W przypadku odnalezienia padłych dzików należy zgłosić to niezwłocznie do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego  (w przypadku Częstochowy – do Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego). Przyjmują one zgłoszenia całodobowo i niezwłocznie przekazują informacje do powiatowego lekarza weterynarii, który określa dalszy sposób postępowania z padłym zwierzęciem (lub zwierzętami). Koszty utylizacji dzików ponosi dany samorząd gminny, zarządca drogi (jeżeli dzik został znaleziony w obrębie pasa drogowego) lub Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe (jeżeli zwierzę padło na terenie lasów). W opinii ekspertów padłe dziki stanowią obecnie podstawowe źródło zakażenia chorobą. Choroba przenoszona jest najczęściej przez dzikie zwierzęta poprzez kontakt ze szczątkami padłych zwierząt oraz przez ludzi. Szczególnie duży wpływ na niekontrolowane przenoszenie się choroby, nawet na duże odległości, ma wykorzystywanie do konsumpcji przetworzonego mięsa dzików (przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów).

  • kg
Najnowsze artykuły