Dziki zaatakowały psa na Stradomiu. Zwierzę nie przeżyło [Uwaga! Drastyczne zdjęcia]

05.01.2024

Dziki zaatakowały psa na Stradomiu. Zwierzę nie przeżyło [Uwaga! Drastyczne zdjęcia]

Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka dzielnicy Stradom z informacją, że w środę stado dzików zaatakowały psa na jej posesji. Pies niestety nie przeżył. Czy mieszkańcy Stradomia i pozostałych dzielnic Częstochowy powinni bać się dzików? Czy odstrzały redukcyjne dzików są potrzebne?

Na zniszczenia i zagrożenie w związku z dzikami uskarżali się mieszkańcy nie tylko dzielnicy Stradom, ale również Błeszna, Grabówki, Gnaszyna, Kawodrzy, Dźbowa i Lisińca. W ubiegłym roku Prezydent Częstochowy zezwolił na odstrzał 50 zwierząt do końca 2023 roku. Decyzja ta jednak wśród sporej części mieszkańców Częstochowy wzbudziła sporo kontrowersji. Przypomnijmy, że powstała nawet specjalna petycja, wzywająca Prezydenta do zmiany tej decyzji.

Czy odstrzały redukcyjne dzików są potrzebne?

Z jednej strony oczywiście tak, bo zwierzęta te stwarzają realne zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Do tego mieszkańcy uskarżają się również na zniszczenia upraw czy ogródków. Z drugiej strony, to przecież nie jest wina zwierząt, że opuszczają swoje naturalne środowisko, tylko ludzi, którzy je dokarmiają czy wyrzucają jedzenie.

Dowiedzieliśmy się w Urzędu Miasta, że tego typu sprawy należy zgłaszać do Zarządu Okręgowego Częstochowa – Polskiego Związku Łowieckiego. Na głównej stronie podany jest numer alarmowy „Dziki w mieście”, gdzie  należy zgłaszać wszystkie takie niebezpieczne sytuacje.

Tel. 725 000 112 oraz mail: zo.czestochowa@pzlow.pl

 

Ile dzików odstrzelono 2023?

Do 31 marca 2023 r. na terenach obwodów łowieckich dzierżawionych i zarządzanych przez Polski Związek Łowiecki i Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe odstrzelono 221 131 dzików, w tym 65 665 dzików w drodze odstrzału sanitarnego.

  • ts
Najnowsze artykuły