Emerytura dla matek przynajmniej czwórki dzieci

16.12.2018

Emerytura dla matek przynajmniej czwórki dzieci

Minimalna emerytura dla matek przynajmniej czwórki dzieci – m.in. to zakłada program Mama Plus, który uwzględniony został w ustawie budżetowej na przyszły rok.

Pierwszy projekt ustawy, który wprowadza emeryturę dla matek już się pojawił. Podejrzewano nawet, że projekt wejdzie w życie już od początku przyszłego roku, jednak minister Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że najbardziej prawdopodobny termin na wprowadzenie projektu w życie to dopiero 1 marca.

Minimalna emerytura należeć się będzie kobietom, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci bez względu na to, czy kiedykolwiek pracowały. Obecnie najniższa emerytura wynosi 1029,80 zł brutto. Nie tylko jednak świadczenie emerytalne na zasadach programu Mama Plus, ale także inne formy pomocy dla matek będą możliwe po jego uchwaleniu. Są to między innymi wprowadzenie darmowych leków dla kobiet w ciąży lub premię za szybkie urodzenie kolejnego dziecka (tj. nie później niż dwa lata po pierwszym – w tej sytuacji matka może liczyć na dodatkowe 3 miesiące płatnego urlopu macierzyńskiego). Matki-studentki także mają mieć ułatwioną sytuację poprzez dostosowanie organizacji toku studiów i łatwiejszy dostęp do urlopu dziekańskiego. Celem programu Mama Plus jest zachęcenie Polek do rodzenia dzieci i powiększania rodziny.

  • Paula Nogaj
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły