Fascynujący świat pająków i skorpionów

15.03.2019

Fascynujący świat pająków i skorpionów

Jednego z najniebezpieczniejszych pająków świata – „czarną wdowę”, największy gatunek ptasznika, a także „skorpiona cesarskiego” będzie można zobaczyć na wystawie żywych okazów w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie. Jej otwarcie zaplanowano na 19 marca. Co ciekawe, odwiedzający najłagodniejsze pajęczaki będą mogli wziąć do ręki!

Wystawa zostanie otwarta 19 marca. Zobaczymy ponad 40 żywych, niezwykłych okazów pajęczaków. Wśród nich jest m.in. jeden z najniebezpieczniejszych pająków świata – „czarna wdowa” (Latrodectus mactans), największy gatunek ptasznika (Theraphosa blondi), a także „skorpion cesarski” (Pandinus imperator). – Po raz pierwszy w Miejskim Domu Kultury będziemy mieć tego typu wystawę – zaznacza Paweł Musiał, dyrektor MDK w Częstochowie. – Wystawa „jeździ” po całej Polsce. „Odwiedziła” też osiemnaście krajów europejskich. W każdym miejscu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Teraz sprowadzamy ją do Częstochowy. Okazy, które na niej zobaczymy, nie są spotykane w naszym kraju. Będą zarówno i te mniejsze i większe skorpiony i pająki, i te jadowite i niejadowite – wyjaśnia. Zwiedzający będą mogli fotografować oraz filmować wszystkie prezentowane okazy znajdujące się w szklanych terrariach. – O równych godzinach ciekawe i najłagodniejsze okazy będą wyjmowane przez osoby opiekujące się pajęczakami i będzie można je dotknąć, a nawet wziąć do ręki. Bliski kontakt z żywymi stworzeniami to doskonały sposób na przełamanie negatywnych stereotypów oraz fobii towarzyszących wizerunkowi pająka, czy skorpiona – podkreśla dyrektor MDK w Częstochowie. Zainteresowani będą mogli również dowiedzieć się wielu ciekawostek ze świata pajęczaków. Wystawa ma bowiem cel edukacyjny. Pozwala zgłębić wiedzę o tych niezwykłych stworzeniach oraz zobaczyć z bliska egzotyczne gatunki, dosyć rzadko spotykane w codziennym życiu.

Fascynujący świat pająków i skorpionów będzie można oglądać od 19 do 24 marca w godzinach od 10.00 do 18.00. – To będzie jedyna i niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć tak wiele okazów w jednym miejscu – podsumowuje Paweł Musiał.

 

Kontakt w sprawie wystawy i rezerwacja wycieczek dla grup szkolnych: Maciej Kuta 883 733 534
Ceny biletów: ulgowy: 10 zł, normalny: 15 zł, grupa szkolna: 5 zł od ucznia, rodzinny: 40 zł (2+2), do 4 lat – wejście gratis.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły