Ferie 2024. Gdzie w Częstochowie dzieci mogą spędzić przerwę zimową?

04.02.2024

Ferie 2024. Gdzie w Częstochowie dzieci mogą spędzić przerwę zimową?

Pierwszy tydzień ferii zimowych już na nami. Częstochowa udowadnia, że przerwa od zajęć szkolnych nie musi być wcale nudna. To idealny czas na to, by skupić się na swoich pasjach lub nauczyć się czegoś nowego. A w Częstochowie takich możliwości jest sporo! Zajęcia teatralne, plastyczne, a może sportowe? Do wyboru, do koloru.

 

Artystyczne ferie z Teatrem Nowym

 

Tygodniowe warsztaty pod okiem doświadczonych aktorek i atrakcyjny program artystyczny. Brzmi dobrze? Taką formę spędzenia czasu w trakcie zimowej przerwy od szkoły proponuje Teatr Nowy w Częstochowie. Pod okiem Pauliny Kajdanowicz i Aleksandry Tokarczyk uczestnicy w pełni wykorzystają swoją kreatywność i wyobraźnię, zintegrują się i poćwiczą pracę w grupie. Będą zajęcia taneczne i muzyczne, będzie biblioterapia i muzykoterapia z relaksacją, będą też zajęcia kulinarne. – Artystyczne Ferie Zimowe to nie tylko doskonała zabawa, ale także okazja do rozwijania się poprzez sztukę – zachęcają organizatorzy. Artystyczna przygoda gwarantowana! Bezpłatne zajęcia kierowane są to dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 13 lat.

 

Moc wrażeń w Muzeum Częstochowskim

 

Muzeum Częstochowskie tradycyjnie wychodzi naprzeciw wymagającym uczestnikom i organizuje ferie o najrozmaitszej tematyce – od ekologii, przez archeologię i historię, po etnografię i technikę.

 

Dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych i przedszkoli przygotowano zajęcia plastyczne, naukowe i techniczne, których tematem przewodnim była przyroda zimą. Prowadzący opowiedzieli o tym, w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do przetrwania tej najzimniejszej pory roku, a także o tym, jak z mrozami radzą sobie mieszkańcy Islandii.

 

We wtorek 30 stycznia odbyły się zajęcia dedykowane wszystkim tym, którzy zastanawiają się, jak wygląda praca w muzeum i w jaki sposób organizowane są wystawy. Podczas warsztatów „Zróbmy sobie wystawę” uczestnicy porozmawiali o tym, co i w jaki sposób można pokazywać w muzealnych przestrzeniach, dowiedzieli się kim jest kurator i czym są dzieła sztuki, eksponaty i zabytki. Po zwiedzeniu jednej z aktualnych ekspozycji, wykorzystując zdobytą wiedzę, przygotowali własną wystawę! Uczestnicy stworzyli miniaturowe obrazki, oprawili we własnoręcznie zdobione ramy, a następnie zaaranżowali ekspozycję z wykorzystaniem makiety sal wystawowych.

 

Z kolei w ramach programu „Detektywi w Muzeum” uczniowie szkół podstawowych zamienili się w muzealników – odkrywali ukryte informacje umieszczone na obiektach i zastanawiali się nad ich znaczeniem. Nieco starsi uczniowie ze szkół ponadpodstawowych spróbowali swoich sił w odczytywaniu starych dokumentów i analizie wybranych sformułowań i wyrażeń stosowanych w dawnych wiekach. Zwieńczeniem ich pracy była próba odpowiedzi na pytania, co autorzy tekstu chcieli przekazać i jak brzmiałby tekst wybranego dokumentu dzisiaj.

 

W drugim tygodniu ferii odbędą się z kolei zajęcia poświęcone Chanuce, jej genezie i związanych z nią obrzędach. „Święta i tradycje żydowskie” to warsztaty dedykowane dzieciom i młodzieży z klas III-VI szkół podstawowych, którzy przeniosą się w świat bogatej i ciekawej tradycji żydowskiej. W trakcie zajęć spróbują też swoich sił w grze w drejdla – nieodłącznego elementu święta Chanuki.

 

To jednak nie wszystko! Dla zainteresowanych archeologią i dawnymi dziejami przygotowano warsztaty lepienia z gliny. Z kolei w nawiązaniu do wystawy szopek pozaeuropejskich zaplanowano zajęcia, w trakcie których uczestnicy zwiedzą ekspozycję, dowiedzą się, z jakich krajów pochodzą eksponaty i co je wyróżnia, a na koniec wykonają własną szopkę.

 

Przed udziałem w zajęciach konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. Wszystkie szczegóły, dotyczące grupy docelowej, a także dat i miejsc, w których odbywają się poszczególne warsztaty, dostępne są na stronie internetowej Muzeum Częstochowskiego.

Ferie z kulturą w Gaude Mater

 

Artystyczne ferie dla uczniów z Częstochowy przygotował także Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater. W pierwszym tygodniu zimowej przerwy odbyły się już warsztaty teatralne i plastyczne. W kolejnym tygodniu na uczestników czekają z kolei warsztaty muzyczne (5-9.02.2024) oraz spotkanie podróżnicze z Agnieszką Iqbal (9.02.2024). Podobnie jak w innych przypadkach – na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

Warsztaty w kinie

 

OFK „Iluzja”, poza specjalnym repertuarem dla najmłodszych, organizuje także kilka warsztatów. 10 lutego odbędą się zajęcia plastyczne, w trakcie których uczestnicy wykonają stemple z wymyślonymi przez siebie wzorami, które wykorzystają później na płóciennych torbach, tworząc tym samym autorki projekt. Kolejnego dnia dzieci wykonają ekozabawkę i dowiedzą się czym jest recykling. Warsztaty poprowadzi Marta Szkiel z Pracowni Artystycznej WIELOKROPKA. Kino podkreśla, że w trakcie zajęć obowiązkowa jest obecność opiekuna.

 

 

Jedynie takie warsztaty musicalowe

 

Już 5 lutego w Spółdzielni Artystycznej rozpoczną się jedyne w mieście warsztaty musicalowe. Ich pomysłodawcami, a zarazem realizatorami, są młodzi i utalentowani ludzie – Małgorzata Modrzycka, Ania Wilk, Szymon Kowalik. Od lat związani z częstochowską sceną artystyczną – z Teatrem im. Adama Mickiewicza, Teatrem NOWYM i Zespołem Zespół Pieśni i Tańca “Częstochowa”. Za zajęcia wokalne odpowiedzialna będzie Ania Wilk, taniec poprowadzi Małgorzata Modrzycka, a Szymon Kowalik zajmie się zadaniami aktorskimi. Na uczestników będzie czekał również bonus – zajęcia z charakteryzacji scenicznej. Warsztaty w Spółdzielni to wspaniała okazja dla tych, którzy swoją przyszłość wiążą ze sceną.

 

Piłkarskie ferie z Mistrzem Polski

 

Fani Czerwono-Niebieskich – to coś dla Was! Mała Akademia Raków organizuje ferie dla młodych sportowców. W programie oczywiście znalazły się treningi piłki nożnej i zwiedzanie klubu, ale to nie wszystko. Mali kibice będą mieli okazję wziąć udział w treningu sztuk walki z Wawrzyńcem Bartnikiem, odwiedzić salę zabaw, poćwiczyć angielski i wspólnie udać się do kina. Organizatorzy zadbali również o posiłek na każdy dzień. Pięciodniowe warsztaty kierowane są do dzieci z roczników 2014-2017. Co ważne, Mała Akademia Raków organizuje także treningi piłki nożnej w okolicznych miejscowościach: w Ostrowach nad Okszą, Kłobucku, Kłomnicach, Przyrowie, Poraju oraz Boronowie.

 

fot. Raków Częstochowa

 

A może sztuki walki?

 

To kolejna sportowa propozycja na ferie, jaką dla częstochowskiej młodzieży przygotował klub Quick Shot Kickboxing. Pod okiem Mistrza Europy uczestnicy uczyli się podstaw samoobrony, wzięli udział w zajęciach akrobatyki, przyjrzeli się pokazom na najwyższym poziomie, sprawdzili swoje poczucie rytmu i bawili się w sędziego. Organizatorzy zadbali o to, by elementem każdego treningu było wsparcie i wzajemna motywacja! Warsztaty kierowane były zarówno do tych, którzy rozpoczęli już swoją przygodę ze sztukami walki, jak i tych, którzy dopiero stawiali pierwsze kroki. Słowem – dla każdego!

fot. Quick Shot Kickboxing

 

Ferie z jajem, czyli rugby

 

W minioną środę ruszyły otwarte treningi rugby, dyscypliny, która cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. To także sport, w którym sukcesy odnoszą zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, wysocy i masywni, ale też niscy i szczupli. Czy są zatem jakieś ograniczenia? Nie ma żadnych, poza chęciami do treningu i gry – podkreśla Rugby Club Częstochowa i dodaje, że rugby to sport masowy – minimum sprzętu, minimum kosztów – maksimum gry i satysfakcji. Wystarczy wziąć ze sobą sportowe obuwie, spodenki, koszulkę i butelkę wody! Treningi odbywają się w ramach pięciu grup wiekowych: przedszkolak (roczniki 2018-2020), mikrus (roczniki 2015-2017), mini żak (rocznik 2013-2014), żak (rocznik 2012), młodzik i kadet (roczniki 2008-2011).

Ferie w basenie

 

Propozycją Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji jest z kolei kurs pływania – zarówno ten od podstaw, jak i dla osób, które chciałyby doskonalić swoje umiejętności. Zajęcia odbywają się w pływalni „Sienkiewicz Częstochowa’’ i podzielone są na dwa terminy. Pierwszy rozpoczął się 29 stycznia i trwa do 2 lutego.  Druga tura rozpoczyna się 5 lutego i trwa do 9 lutego. Minimalny wiek uczestników to 7 lat, a koszt kursu wynosi 180 złotych.

 

Półkolonie w Scout Sport

 

Pięciodniowe zajęcia sportowe dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat zorganizowała też Częstochowska Akademia Sportu i Rekreacji „SCOUT”. W programie znalazły się nauka gry w squasha, warsztaty taneczne, zajęcia na kołach cyrkowych i akrobatyka na szarfach, ścianka wspinaczkowa, kręgle i wycieczka do Parku Wodnego w Częstochowie. Organizatorzy zapewniają także całodzienne wyżywienie: drugie śniadanie, dwudaniowy obiad i podwieczorek z restauracji Próżna Kaczka. Każdego dnia zajęcia odbywają się w godzinach 8:00-16:00, ale opiekunowie na młodych uczestników czekają już od godz. 7:00. Koszt tych półkolonii wynosi 749 zł.

 

 

 

  • mz
Najnowsze artykuły