Ferie zimowe już w poniedziałek! Jakie atrakcje szykuje Częstochowa?

14.01.2023

Ferie zimowe już w poniedziałek! Jakie atrakcje szykuje Częstochowa?

Już kilka dni dzieli nas od oficjalnego rozpoczęcia się ferii. W najbliższy poniedziałek, 16 stycznia uczniowie z województwa śląskiego będą cieszyć się czasem wolnym od szkoły. Jeśli szukasz propozycji, jak zorganizować czas dzieciom, czytaj!

Gdzie na ferie w Częstochowie?
Dużo ośrodków oferuje różne atrakcje. Dla fanów sportu polecamy skorzystać ze sztucznego lodowiska przy ul. Boya-Żeleńskiego. Osoby, które wolą wodne atrakcje mogą wybrać się do częstochowskiego Aquaparku bądź którejś z pływalni znajdujących się w Częstochowie. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.mosir.pl.

Amatorzy kultury mogą skorzystać z repertuaru jaki przyszykował dla nich OKF Iluzja. W tym roku odbędą się ,,Ferie z filmem”. Na ekranach zobaczymy takie produkcje jak ,,Hugo i łowcy duchów, ,,Kacper i Emma. Zimowe wakacje”, ,,Bella i Sebastian 2” czy ,,Sawa. Mały, wielki bohater”. Bilety w cenie 12 zł pozwolą zobaczyć ciekawe filmy. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.okf.czest.pl.

Również Politechnika Częstochowska proponuje spędzić czas przed ekranem, ale w towarzystwie dobrych produkcji. DKF RUMCAJS proponuje seanse takie jak: ,,Nitram”, ,,Cicha ziemia” czy ,,Silent twins”. Seanse odbywają się w każdy poniedziałek o godzinie 18.00 w Klubie Politechnik. Sprzedaż biletów odbywa się w Klubie Politechnik. Na stronie organizacji można zobaczyć konkretne daty filmów.

Rugby Club Częstochowa organizuje otwarte treningi połączone z naborem do klubu w ramach akcji “Ferie w jajem”! Zajęcia skierowane są zarówno do chłopców jak i dziewcząt w wieku od 6 do 16 lat. Treningi odbywać się będą na hali sportowej w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie (ul. Nowowiejskiego 18) z podziałem na dwie kategorie wiekowe. Dla grupy do lat 12 (roczniki 2011-2016) odbędą się dwa spotkania w obie środy ferii (18 i 25 stycznia) w godzinach 14:00-15:30. Natomiast grupa starsza – do lat 16 (roczniki 2007-2010) będzie miała jeden trening otwarty w pierwszy piątek ferii (20 stycznia) w godzinach 14:00-15:30. Zajęcia te są całkowicie bezpłatne dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Miasta Częstochowa w ramach zadania “Organizacja wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży”.

Zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji i pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony internetowej: www.rcc.czest.pl/nabor .

Atrakcje dla najmłodszych i nie tylko przygotowało również Muzeum Częstochowskie. Wśród nich znajdą się: warsztaty manualne, w czasie których będzie można malować na szkle, garncarstwo oraz malowanie zimowych krajobrazów. Ponadto można wziąć udział w warsztatach edukacyjnych dotyczących historii rud żelaza czy dziejów Żydów z Częstochowy. Dzieci mogą skorzystać z oferty zarówno w grupach jak i indywidualnie. Wśród poruszanych tematów znajdą się: archeologia, etnografia, historia, sztuka, przyroda, ekologia i technika. Pełen harmonogram oraz cennik zajęć można zobaczyć na stronie: www.muzeumczestochowa.pl

Poniżej prezentujemy kilka z propozycji:

Chętni na poznanie zakątków innych kontynentów niż Europa powinni się wybrać do Multicentrum ZODIAK w ParkuStaszica. Zajęcia warsztatowe, które zostaną poprowadzona będą dotyczyły niezwykłych podróży przez kontynenty. Dzieci będą miały okazję poznać zakątki Meksyku oraz obejrzeć kanadyjskie zorze polarne. Ponadto zaplanowana jest karnawałowa parada. Wśród atrakcji znajdzie się próba wywołania wulkanicznej erupcji. Podczas zajęć najmłodsi będą mogli tworzyć prace plastyczne, konstrukcje z klocków K’nex, a także wezmą udział w quizach i różnych grach.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Parku Staszica zaprasza na spacer w podziemnych korytarzach. Będzie to doskonała okazja do zobaczenia repliki dawnej kopalni i posłuchania opowieści o rudzie żelaza, pierwszych kopalniach i procesie wydobycia rudy. Zainteresowane dzieci będą miały okazje sprawdzić, do czego służy szybowskaz i tachograf. Zostaną wyjaśnione takie pojęcia jak ,,smyczenie kibla” czy kopalnia wieloszybikowa.

Galeria Dobrej Sztuki, która znajduje się w III Alei Najświętszej Maryi Panny 56 szykuje atrakcje dla tych, którzy chcą się wyżyć artystycznie. Kolorowe szkło, taśma miedziana, cyna, wyobraźnia, kilka narzędzi i trochę chęci… to niezbędne składniki potrzebne do stworzenia witrażu, jak podaje Muzeum Częstochowskie. W planach Galerii znalazła się chęć pokazania jak wykonać tę technikę. Ponadto zostanie przedstawiona historia witrażownictwa. Dzieci będą mogły zwiedz wystawę malarstwa, a na warsztatach plastycznych wykonają z papieru autorski witraż wyklejany różnobarwnymi bibułami.

Rezerwat Archeologiczny przy ul. Łukasińskiego 20 przygotował wydarzenie na czas zimowych ferii. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zwiedzić budynek Rezerwatu. Stoi za tym możliwość zobaczenia jedynego na świecie cmentarzyska ludności z kultury łużyckiej, która została zachowana w miejscu odkrycia, a ma ponad 2,5 tysiąca lat! Dodatkowo, zaplanowano atrakcje w postaci wykonywania własnych magicznych amuletów z gliny.

W Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica odbędą się zajęcia warsztatowe podczas których uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić wystawę Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi, jeden świat. Uczestnicy zapoznają się z działalnością artystyczną twórców. Sami będą mogli poczuć się wyjątkowo, podczas wykonywania rysunków tuszem. W ten sposób nawiążą do jednej z technik twórczych prezentowanych na ekspozycji.

Dla chętnych zobaczenia przyrody z bliska, polecamy wybrać się do Kamienicy Mieszczańskiej przy ul. Katedralnej 8. Uczestnicy posiądą wiedzę o ptakach, które mieszkają w dziuplach dzięki zbiorom ornitologicznym muzeum. Najmłodsi dowiedzą się jak ptakom udaje przystosować się do różnych środowisk życia i jakie są miejsca ich gniazdowania. Ponadto, chętni będą mogli wykonać papierowe modele budek lęgowych.

W Ratuszu, który znajduje się na placu Biegańskiego zostaną odkryte sekrety pracy w muzeum. Chętni dowiedzą się czym jest eksponat, jak wygląda droga przedmiotów zanim trafią one na wystawę. Ponadto uczestnicy dowiedzą się jak wygląda praca muzeum, której nie widać na co dzień. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć eksponaty, a nawet nauczą się zakładać profesjonalne karty muzealne.

  • nl
Najnowsze artykuły