Filharmonia Częstochowska. Inauguracja 78. sezonu artystycznego

16.09.2022

Filharmonia Częstochowska. Inauguracja 78. sezonu artystycznego

Gwiazdą koncertu inaugurującego sezon artystyczny 2022/2023 w Filharmonii Częstochowskiej będzie pianista Martín García García, zdobywca m.in. nagrody specjalnej oraz III nagrody na zeszłorocznym festiwalu chopinowskim. Uroczyste rozpoczęcie nowego sezonu odbędzie się 16 września o godz. 19:00.

Martín García García wykona u boku Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Adama Klocka Martín García García ,,II koncert fortepianowy f-moll op. 21” Fryderyka Chopina. To właśnie tą kompozycją młody hiszpański wirtuoz zapewnił sobie laury na zeszłorocznym XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Zdobył wówczas III nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu.
W drugiej części wydarzenia w Filharmonii Częstochowskiej wybrzmi symfoniczna muzyka Antonína Dvořáka. – VII Symfonia d-moll op. 70, B. 141 Antonína Dvořáka napisana została na prośbę Londyńskiego Towarzystwa Filharmonicznego, które nadało kompozytorowi tytuł członka honorowego. Dvořák czuł się więc szczególnie zobligowany do napisania doskonałej kompozycji. Po raz pierwszy wykonano ją 22 kwietnia 1885 w St James’s Hall w Londynie. Pierwotnie została wydana jako II Symfonia. Jest wysoko ceniona przez krytyków i muzykologów, którzy twierdzą, że „obok czterech symfonii Brahmsa i IX Schuberta jest jednym z największych i najczystszych przykładów w tej formie sztuki od czasów Beethovena” oraz że „jego (Dvořáka) twórcza wypowiedź wznosi się na wyżyny, jakich w takiej sile i wielkości symfonicznej koncepcji i formy nigdy przedtem nie osiągnął, a poszczególne tematy posiadają prawdziwie symfoniczny nerw, który zasila je pełnią wyrazu i żywotną siłą oraz czyni podatnym do przetwarzania materiałem” – czytamy w zapowiedzi Filharmonii Częstochowskiej. Inauguracyjny koncert sezonu 2022/2023 odbędzie się w najbliższy piątek, 16 września, o godz. 19.00 w sali koncertowej. Bilety – 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy), 40 zł (UTW) – do nabycia w Filharmonii oraz na jej stronie internetowej.

  • pn
Najnowsze artykuły