Filharmonia rozpoczyna sezon

14.09.2019

Filharmonia rozpoczyna sezon

Kompozycjami Stanisława Moniuszki Filharmonia Częstochowska zainauguruje kolejny sezon artystyczny. Wydarzenie zaplanowano na 20 września. Początek o godzinie 19.00.

Jubileuszowy 75. sezon artystyczny zostanie zainaugurowany kompozycjami Stanisława Moniuszki, wśród których przeważać będą utwory mniej znane, odbiegające od kanonu, z którym kojarzymy twórcę „Halki”. Warto wspomnieć, że koncert będzie stanowił kolejny etap projektu „Moniuszko znany a nieznany” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego pierwsza część została zrealizowana na zakończenie poprzedniego sezonu inscenizacją koncertową „Strasznego dworu”. Projekt włączono w program oficjalnych obchodów Roku Stanisława Moniuszki uchwalonego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.

W programie koncertu rozpoczynającego kolejny sezon znajdą się m.in. „Sonety krymskie”. Z cyklu 18 sonetów Adama Mickiewicza, które są opisem podróży polskiego wieszcza na Półwysep Krymski latem i jesienią 1825, dedykowanych „towarzyszom podróży krymskiej” 9 wykorzystał Stanisław Moniuszko do stworzenia przepięknego dzieła o tym samym tytule. Na częstochowskiej scenie wystąpi Orkiestra Symfoniczna, chór Collegium Cantorum z Januszem Siadlakiem na czele, a także tenora Damiana Chróścińskiego i dyregenta Adama Klocka. Koncert poprowadzi Jacek Woleński.

  • Katarzyna Gwara
Firmy z gwarancją
Masz problem?

Nasi specjaliści z dziedziny prawa, finansów, medycyny, ekonomii odpowiedzą na każde pytanie. Odpowiedzi publikować będzimey w piątkowych wydaniach gazety Życia Częstochowy i Powiatu.

Życie i środowisko

Raj dla każdego miłośnika ekologii - najświeższe wiadomości i wydarzenia, porady, ciekawostki, kalendarium ekologiczne.

Okiem kamery

Chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się w naszej redakcji? A może chcesz zerknąć na III aleję? Nic prostszego - skorzystaj z naszej kamery!

Ruch drogowy

Chcesz uniknąć korków? Nie wiesz, gdzie czekają utrudnienia? Sprawdź naszą mapę i bądź zawsze na bieżąco!

Pogoda

Nie daj się zaskoczyć pogodzie! Dzięki naszemu serwisowi będziesz zawsze na bieżąco. Aktualne informacje meteorologiczne dla Częstochowy.

Najnowsze artykuły