Funkcjonariusze wspierają służby sanitarne

17.03.2020

Funkcjonariusze wspierają służby sanitarne

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne i przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy rzeczywiście znajdują się one w miejscu kwarantanny i czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje przekazują do służb sanitarnych i wojewodów. Pamiętajmy, że każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Złamanie kwarantanny podlega karze.

Funkcjonariusze, którzy sprawdzają miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej, nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, nie wchodzą do domów czy mieszkań. Zawsze są umundurowani. W miarę możliwości w pierwszej kolejności kontaktują się telefonicznie z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu.

– Rozwiewając wątpliwości, co do wyposażenia funkcjonariuszy w specjalne stroje ochronne, przypominamy, że wyposażeni są w nie funkcjonariusze czy ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, czy badanymi – podkreślają policjanci. – W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną, policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. Z kolei w przypadku kontroli autobusów itp. w specjalne uniformy wyposażeni są ci funkcjonariusze, którzy wchodzą do autobusów i mają bezpośredni kontakt z przewożonymi osobami – zaznaczają.

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły