Gwałciciel prostytutek skazany na dożywocie za zabójstwo 19-latki

14.03.2022

Gwałciciel prostytutek skazany na dożywocie za zabójstwo 19-latki

Częstochowski sąd skazał na dożywocie 33-letniego Konrada J. Mężczyzna został uznany winnym czterech brutalnych gwałtów na prostytutkach oraz zabójstwa jednej z nich. Dwa lata temu oskarżony został skazany na 17 lat więzienia za same gwałty, wykreślając z wyroku zabójstwo, ale Sąd Apelacyjny w Katowicach nakazał Sądowi Okręgowemu w Częstochowie ponowne rozpatrzenie sprawy w zakresie morderstwa 19-letniej kobiety.

33-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego Konrad J. był oskarżony o kilka gwałtów na kobietach świadczących usługi seksualne oraz o zabójstwo obywatelki Bułgarii. Mężczyzna porywał kobiety, wiązał je gwałcił i okradał. Zdaniem śledczych, Konrad J. zamordował jedną z kobiet.

Jak ustaliła prokuratura, 29 grudnia 2017 roku Konrad J. wyjechał z domu samochodem dostawczym i udał się w kierunku Częstochowy, chcąc skorzystać z usług prostytutki. W okolicach Wikłowa k. Częstochowy usługi seksualne oferowała 26-letnia obywatelka Bułgarii. Konrad J. uzgodnił z nią wykonanie usługi.

Kobieta wsiadła do jego samochodu i udali się w głąb lasu. Tam oskarżony zabrał pokrzywdzonej telefon komórkowy, pobił, związał kablem elektrycznym i skuł kajdankami oraz wrzucił ją do przestrzeni bagażowej.

Następnie napastnik brutalnie zgwałcił kobietę. W pewnym momencie na miejsce zdarzenia przyjechała znajoma kobiety. Konrad J. uciekł. Oskarżony został zatrzymany jeszcze tego samego dnia przez zawiadomionych o zdarzeniu policjantów. Konrad J. został tymczasowo aresztowany. Podczas przeszukania jego mieszkania ujawniono telefony komórkowe i inne przedmioty, które należały do kobiet świadczących usługi seksualne przy drogach.

18 grudnia 2017 roku w Danielowie, powiat radomszczański ujawniono płytko zakopane zwłoki 19-letniej obywatelki Bułgarii, która zajmowała się świadczeniem usług seksualnych i zaginęła 22 maja 2017 roku.

Zdaniem śledczych, 22 maja 2017 roku Konrad J. przyjechał samochodem dostawczym w okolice Danielowa i udał się do lasu w towarzystwie zamordowanej kobiety. Tam pobił pokrzywdzoną, związał kablem i drutem oraz wielokrotnie brutalnie zgwałcił.

Następnie w nieustalony sposób pozbawił kobietę życia i jej zwłoki zakopał w pobliżu. Konrad J. zabrał także pokrzywdzonej telefon komórkowy, torebkę i biżuterię, te zostały znalezione w jego miejscu zamieszkania.

Konrad J. dopuścił się gwałtu na prostytutce także 11 sierpnia 2017 roku w Piotrkowie Trybunalskim oraz 30 października 2017 roku w Dąbrowie Górniczej. Konrad J. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i złożył obszerne wyjaśnienia. Na końcowym etapie śledztwa zmienił jednak wyjaśnienia, nie przyznał się do zabójstwa Bułgarki.

W 2020 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał mężczyznę na 17 lat więzienia. Konrad J. został uznany winnym czterech gwałtów, ale nie zabójstwa. Sprawca miał odbywać karę w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

Prokuratura wniosła apelację od wyroku z 11 lutego 2020 roku. Sąd Apelacyjny uznał, że proces J. należy powtórzyć, oskarżony ma odpowiadać także za zabójstwo prostytutki.

14 marca w częstochowskim sądzie zapadł kolejny wyrok w tej sprawie. Konrad J. został uznany winnym zabójstwa 19-latki i czterech brutalnych gwałtów. Skazano go na dożywocie, a wyrok ma spędzić w zamkniętym zakładzie karnym w systemie terapeutycznym. Poza tym oskarżony ma zapłacić zadośćuczynienie rodzicom zamordowanej kobiety (ojciec i matka mają otrzymać po 50 tysięcy zł).

Wyrok nie jest prawomocny.

  • TS
Najnowsze artykuły