„Hej Mamo to mój numer…”. Częstochowianka dała się nabrać i straciła oszczędności

12.10.2023

„Hej Mamo to mój numer…”. Częstochowianka dała się nabrać i straciła oszczędności

Do Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, dotarło zgłoszenie o oszustwie z wyłudzeniem pieniędzy. Ofiarą została mieszkanka powiatu częstochowskiego, która przelała oszczędności, po przeczytaniu fałszywej wiadomości. Policja apeluje i prosi o rozwagę.

Oszuści podali się za dziecko kobiety, wysyłając do niej wiadomość o treści: „Hej Mamo to mój numer, zapisz go. Rozbił mi się telefon i moja karta sim z numerem nie działa. Napisz do mnie”. Kobieta nie kliknęła w link zawarty w wiadomości, jednak po dalszej korespondencji uwierzyła w historię i przelała pieniądze. Odzyskanie tak utraconych środków jest już praktycznie niemożliwe, ponieważ bardzo ciężko namierzyć oszustów internetowych.

W tym przypadku, przestępcy skontaktowali się z ofiarą za pomocą komunikatora, jednak trzeba pamiętać, że oszustwa przybierają różne formy. Policja apeluje, aby zawsze weryfikować otrzymane wiadomości. Nie klikać w nieznane linki z obcych numerów telefonu. Nie podawać swoich danych wrażliwych, w tym numeru karty płatniczej, czy numeru konta bankowego. Nie wysyłać też pieniędzy, ani nie wykonywać przelewów, zanim nie upewnimy się z kim mamy do czynienia. Oszuści wykorzystują łatwowierność ofiary, często podając się za członków najbliższej rodziny. Jeśli ktoś prosi nas o pomoc, zweryfikujmy najpierw jego tożsamość, zanim podejmiemy jakiekolwiek działanie. Bądźmy rozważni i nie działajmy pod wpływem emocji.

Paulina Kubik

  • Paulina Kubik
Najnowsze artykuły