Hemoroidy – jak pozbyć się wstydliwego problemu?

10.01.2019

Hemoroidy – jak pozbyć się wstydliwego problemu?

Problemy z hemoroidami to uciążliwa dolegliwość, często uważana są za wstydliwą. Szacuje się, że ta przypadłość może dotyczyć nawet co drugiego Polaka. Jak uniknąć i jak się pozbyć tych problemów?

Przypadłość najczęściej zauważa się podczas toalety. Na papierze toaletowym pojawia się krew, przy wypróżnianiu odczuwa się ból lub swędzenie odbytu. Jeśli zauważymy takie objawy, może to oznaczać, że pojawiły się u nas żylaki odbytu popularnie zwane hemoroidami. Na szczęście jest to dolegliwość, której w większości przypadków łatwo się pozbyć.

Guzki krwawnicze (hemoroidy) to naturalne struktury odbytu, które kontrolują wydalanie stolca i gazów. Mają formę wypełnionych krwią poduszeczek. Gdy guzki zbytnio się rozciągają i wypełniają krwią, a następnie nie mogą naturalnie z niej opróżnić, dochodzi do stanów zapalnych. Chorobie hemoroidalnej towarzyszy swędzenie, ból i krwawienia. Siadanie staje się wówczas bolesną czynnością, podobnie jak wypróżnianie. W przypadku poważniejszych problemów z hemoroidami pojawia się też uszkodzenie skóry i ryzyko infekcji. Hemoroidy mogą mieć postać wystających, wyczuwalnych na zewnątrz guzków. Aby zdiagnozować chorobę hemoroidalną, lekarz wykonuje badanie fizykalne, lub jeśli pacjent cierpi na hemoroidy wewnętrzne, badanie per rectum (przez odbyt).

Przyczyny powstawania hemoroidów

Niektóre osoby są bardziej narażone na powstawanie choroby hemoroidalnej. Wbrew powszechnej opinii żylaki odbytu nie są zależne od wieku, lecz od naszego trybu życia. Najczęstszymi przyczynami powstawania hemoroidów jest brak ruchu i siedzący tryb życia. Dolegliwość częściej dotyka osoby często siedzące przy komputerze, a także kierowców i rowerzystów. Przyczyną jest również otyłość, dieta uboga w błonnik i płyny, częste biegunki i przewlekła niewydolność krążenia. Ciąża i związane z nią zmiany hormonalne również mają wpływ na powstawanie hemoroidów. W momencie, kiedy ciężar dziecka wywiera nacisk na naczynia krwionośne w obrębie miednicy, u matki mogą się pojawić żylaki odbytu. Przebycie wielu porodów również może być przyczyną powstawania choroby.

Jak się ich pozbyć?

Jeśli podejrzewasz u siebie hemoroidy, udaj się do specjalisty – chirurga proktologa. Najczęstszym sposobem leczenia jest stosowanie maści, czopków i naparów lub poddanie się specjalnym zabiegom. W poważniejszych przypadkach konieczny może być zabieg.

Domowe sposoby na leczenie choroby hemoroidalnej to przede wszystkim nasiadówki i kompresy. Chusteczki namoczone w naparze z rumianku lub nagietka łagodzą ból i dezynfekują miejsce. Zapobiega to powstawaniu stanów zapalnych i dalszemu rozwojowi hemoroidów. Domowe kuracje zawsze należy konsultować z lekarzem i traktować je wspomagająco, jako uzupełnienie leczenia.

Leczenie farmakologiczne hemoroidów opera się na lekach w formie kremów, czopków i maści. Ich dobór należy do lekarza i zależy od stopnia zaawansowania choroby. Leki mogą zawierać diosminę, lidokainę, tlenek cynku lub hydrokortyzon. Mają działanie przeciwzapalne, łagodzące, przeciwświądowe, przeciwbólowe i ściągające.

Niekiedy choroba hemoroidalna jest na tyle zaawansowana, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zabiegi, które pomagają zwalczyć żylaki odbytu, to ich usuwanie podwiązywanie, krioterapia i ostrzykiwanie. Hemoroidów można się też pozbyć za pomocą gumkowania, czyli metodzie Barrona. Krwawienie z odbytu, które towarzyszy hemoroidom, może być też mylone z rakiem jelita grubego. Dlatego też objawy choroby hemoroidalnej zawsze powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić nas do odwiedzenia specjalisty.

Centrum Medyczne Alfamedica

ul. Kilińskiego 166, 42-200 Częstochowa

tel. 34 314 71 07 ; 781 754 455

https://www.alfamedica.med.pl

www.facebook.com/alfamedica.czestochowa

  • Zespół Medyczny Alfamedica
Najnowsze artykuły