Ilu obywateli Ukrainy przebywa w Częstochowie?

28.03.2022

Ilu obywateli Ukrainy przebywa w Częstochowie?

Częstochowski magistrat wydał już ponad 1500 numerów PESEL ukraińskim uchodźcom. Ilu obywateli Ukrainy jest w naszym mieście? Tego dokładnie nie wiadomo. Osoby korzystające z gościny w domach prywatnych, mieszkaniach służbowych częstochowskich firm lub będący pod opieką organizacji pozarządowych nie mają – na obecną chwilę – obowiązku rejestrowania swojego pobytu.

Jak już informowaliśmy w połowie marca, przygotowane przez miasto i Caritas miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy wyczerpały się. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM badał alternatywne możliwości umieszczania przybywających w miejscach, w  których – po adaptacji – możliwy byłby zbiorowy kwaterunek. Pomocną dłoń wyciągnęła Huta Liberty Częstochowa, która przekazała miastu swój biurowiec na potrzeby uchodźców z Ukrainy. Na razie przygotowano 104 miejsca noclegowe. Jednak budynek przy ulicy Koksowej może pomieścić nawet 250 osób. W poniedziałek (28 marca) rozpoczął się proces zakwaterowania w tym miejscu uchodźców z Ukrainy.

Z danych Straży Granicznej wynika, że 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 2,32 miliona uchodźców z Ukrainy.

  • kg
Najnowsze artykuły