Ilu ukraińskich uchodźców przyjechało do Częstochowy? Mamy dane

12.04.2022

Ilu ukraińskich uchodźców przyjechało do Częstochowy? Mamy dane

Ponad pięć tysięcy ukraińskich uchodźców przybyło do Częstochowy po rozpoczęciu wojny. – Tak wynika z liczby wniosków o jednorazową pomoc w wysokości 300 zł, które trafiły już do Częstochowskiego Centrum Świadczeń – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu.

Wnioski o jednorazowe świadczenie pomocowe w wysokości 300 zł, które składane są w Częstochowskim Centrum Świadczeń dotyczą dotychczas ok. 4,8 tys. uchodźców (dorosłych i dzieci) i codziennie dochodzą jeszcze nowe. – W Centrum przyjmowane są też wnioski od osób przyjmujących uchodźców (to 40 zł refundacji na jedną goszczoną osobę dziennie). Te już złożone dotyczą na razie ok. 1,1 tys. osób goszczonych w domach i mieszkaniach prywatnych, ale jest to świadczenie realizowane „z dołu”, więc zapewne będzie ich sporo więcej – wyjaśnia Włodzimierz Tutaj.

Z miejsc noclegowych przygotowanych przez magistrat korzysta obecnie ok. 300 osób.  ZUS poinformował niedawno, że wnioski elektroniczne o świadczenie 500+ zostały złożone – do tej pory – na 1649 dzieci uchodźców przebywających w Częstochowie.

Jeżeli chodzi o nadawanie numerów PESEL, w Urzędzie Miasta Częstochowy od pewnego czasu nie ma już kolejek ani problemów z uzyskaniem tego potrzebnego uchodźcom numeru ewidencyjnego. Do 12 kwietnia tę procedurę przeszło blisko 3,4 tysiąca.

Oprócz tego do częstochowskich szkół i przedszkoli uczęszcza 1,2 tysiąca dzieci ukraińskich uchodźców wojennych.  W tym do przedszkoli 200 osób, do szkół podstawowych – klas „polskich” 342, do oddziałów przygotowawczych w szkołach podstawowych – 526, a do oddziałów przygotowawczych w szkołach ponadpodstawowych – 142. – W Częstochowie część dzieci uchodźców trafiła do tych klas polskich, w których były miejsca, a nowi uczniowie mogli liczyć na wsparcie rówieśników pochodzenia ukraińskiego. Większość dzieci uchodźców uczy się już jednak w oddziałach przygotowawczych, które zostały stworzone w wybranych szkołach podstawowych i średnich – dodaje. Do pracy w klasach przygotowawczych – jako osoby wspomagające – zatrudniono 30 osób z Ukrainy (wszystkie z wyższym wykształceniem).

  • kg
Najnowsze artykuły