Inauguracja roku szkolnego województwa śląskiego na Jasnej Górze

07.09.2023

Inauguracja roku szkolnego województwa śląskiego na Jasnej Górze

Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 w czwartek 7 września rozpocznie się inauguracja roku szkolnego województwa śląskiego. Przewodniczyć będzie i homilię wygłosi częstochowski biskup pomocniczy Andrzej Przybylski – informuje Biuro Prasowe sanktuarium.

Jasnogórskie inauguracje roku szkolnego mają za sobą wieloletnią tradycję – odbywały się jeszcze w czasach PRL-u. Jedna z nich, 1 września 1982 roku, miała dość dramatyczne zakończenie. Młodzież i dzieci wracające z rodzicami z inauguracyjnej mszy św. zostały zaatakowane armatkami wodnymi, gazem łzawiącym i pobite pałkami przez ZOMO.

Według opublikowanych relacji świadków, część dzieci i młodzieży zatrzymano, a następnie podczas przesłuchań na komisariatach ze szczególnym sadyzmem bito pałkami i pięściami, kopano, bito po twarzy, zmuszano do wielogodzinnego stania lub klęczenia. Zdaniem świadków tamtych czasów funkcjonariusze postąpili w ten sposób z zemsty za to, że dzień wcześniej nie powstrzymali 40-tysięcznej demonstracji poparcia dla “Solidarności”.

macs/ jann/

 

fot. Marek Tęcza

  • Maciej Świerzy
Najnowsze artykuły