Jak zmieni się plac Biegańskiego? Miasto chce poznać propozycje mieszkańców

22.03.2023

Jak zmieni się plac Biegańskiego? Miasto chce poznać propozycje mieszkańców

Plac Biegańskiego w końcu może zmienić swoje oblicze. Wcześniej nie było to możliwe ze względu na okres trwałości projektu unijnego. Teraz, kiedy ten okres się skończył, miasto może już ingerować w przestrzeń placu i rozpoczyna prace koncepcyjne nad zmianami. Mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy mogą przekazywać swoje pomysły, propozycje i sugestię do 12 kwietnia.

– Chcemy skorzystać z nowych środków unijnych i musimy być do tego przygotowani. Są również względy historyczne, bo rok 2026 to jubileusz dwustu lat od połączenia Częstochówki z Częstochową, więc jest założenie, aby do tego czasu ten projekt został sfinalizowany, zgodnie z potrzebami naszych mieszkanek i mieszkańców – zapowiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 22 marca. Prezydent podkreślił, że jednym z głównych kierunków zmian na placu Biegańskiego powinna być zieleń, której zabrakło w projekcie rewitalizacji, tworzonym kilkanaście lat temu.

– Pragniemy przyjrzeć się naszej najcenniejszą miejskiej przestrzeni wraz z mieszkańcami oraz projektantami z grupy Verso. Uruchomiliśmy specjalny adres plac@cuk.czestochowa.pl, na który mieszkańcy do 12 kwietnia można zgłaszać swoje pomysły dotyczące kierunków przebudowy placu Biegańskiego – poinformował Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, które przejęło zarząd nad placem Biegańskiego i zamierza wkrótce ogłosić konkurs ofert na dodatkowe sezonowe kawiarenki na placu. Równolegle z częstochowskimi architektami będzie pracować nad koncepcją zmian na placu oraz drobnych modyfikacji w części ciągu alei Najświętszej Maryi Panny. Mają być związane m.in. z uporządkowaniem parkowania i uzupełnieniem istniejącej roślinności.

– Sami jesteśmy mieszkańcami i użytkownikami placu, i tej perspektywy chcemy zacząć projektować tę ważną przestrzeń – deklaruje Jakub Cieślik z grupy Verso. – Celem jest  miejsce, w którym ludzie chcą przebywać. Jesteśmy na etapie analiz i rozmów z różnymi urzędami, instytucjami, chcemy też dowiedzieć się, czego tu – zdaniem mieszkańców – brakuje i co trzeba poprawić.

Na uwagi, opinie, pomysły i sugestie dotyczące zmian na placu Biegańskiego Centrum Usług Komunalnych czeka do 12 kwietnia, prosząc o korespondencję na adres: plac@cuk.czestochowa.pl

 

fot. Julia Tabisz

  • opr. pn
Najnowsze artykuły