Jak żyją bezdomni w Częstochowie? Towarzyszyliśmy strażnikom miejskim i streetworkerom w nocnej akcji [WIDEO]

09.01.2024

Jak żyją bezdomni w Częstochowie? Towarzyszyliśmy strażnikom miejskim i streetworkerom w nocnej akcji [WIDEO]

Bezdomni potrzebują naszej pomocy podczas mrozów. Reaguj i nie bądź obojętny!

Dzisiejszej nocy temperatura spadła poniżej -20°C. Taka pogoda to śmiertelne zagrożenie dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności, które w pustostanach próbują stworzyć sobie namiastkę domu. Wiedzą o tym częstochowscy funkcjonariusze Straży Miejskiej i streetworkerzy. Gdy tylko temperatura spadnie do -10°C dostarczają im ciepłe posiłki, koce i śpiwory. Taka akcja penetrowania pustostanów w celu poszukiwania bezdomnych odbyła się z również wczorajszej nocy – z poniedziałku na wtorek. Podczas tej akcji pomoc uzyskały aż 54 osoby bezdomne. My również mogliśmy towarzyszyć patrolowi i zobaczyć, jak wygląda życie częstochowian w kryzysie bezdomności. Podczas akcji nakręciliśmy dla Was film.

Akcja sprawdzania pustostanów

Akcja sprawdzania pustostanów i dowożenia ciepłego posiłku dla mieszkających tam bezdomnych zaczęła się w miniony poniedziałek o godzinie 18:00 i trwała aż do godziny drugiej w nocy. Funkcjonariusze Straży Miejskiej skontrolowali 39 miejsc, w których przebywały aż 54 osoby. Wydano 54 porcje ciepłego jedzenia i gorącej herbaty, a także 3 kołdry i 3 śpiwory. Jedną osobę strażnicy miejscy musieli przewieźć do Ośrodka Pomocy Osobom z Problemami Alkoholowymi. Wszystkie te działania odbywają się w ramach akcja „Zima”, która organizowana jest przez Partnerstwo Lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy. Koordynuje tę akcję Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, natomiast gorące posiłki przygotowywane są przez Fundację Chrześcijańską Adullam. W skład patroli, które penetrują pustostany w poszukiwaniu osób bezdomnych, oprócz funkcjonariuszy Straży Miejskiej, wchodzą streetworkerzy z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy ,,AGAPE”.

Jakie są przyczyny bezdomności?
Nie bądźmy obojętni na osoby będące w potrzebie. Kryzys bezdomności to ludzie, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i wypadli z drogi. Stracili dach nad głową często poprzez konflikt rodzinny lub uzależnienie. Inne przyczyny bezdomności to: rozpad związku, zadłużenie, zły stan zdrowia czy niepełnosprawność, a także bezrobocie. Wiele osób nie miało domu po opuszczeniu zakładu karnego, śmierci czy odejściu opiekuna lub ze względu na przemoc. Osoby bezdomne pochodzą z różnych środowisk. Utrzymują się z zasiłków, ewentualnie z renty lub emerytury. Pamiętajmy, że bezdomność dotyka młodych i starszych, mężczyzn i kobiety.

Możesz pomóc!
Jeżeli zimą, zwłaszcza przy temperaturach minusowych, zauważycie osobę śpiącą na ławce czy na klatce schodowej lub siedzącą na chodniku – natychmiast zadzwońcie i poinformujcie odpowiednie służby. Pamiętajmy, że szybka reakcja może uratować czyjeś życie. Zima jest bowiem zdecydowanie najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. To wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów. Nikt z nas nie powinien pozostać obojętny na los osób w kryzysie bezdomności.

Zadzwoń – możesz uratować czyjeś życie!

  • Straż Miejska – 986
  • Sekcja ds. Przeciwdziałania Bezdomności MOPS w Częstochowie – tel. 34 324 38 22
  • Bezpłatna, całodobowa wojewódzka infolinia dla ludzi doświadczających bezdomności, szukających bezpiecznego noclegu czy posiłku – 987
  • Ogólnopolski numer alarmowy – 112

fot. i wideo – redakcja Życia Częstochowy i Powiatu

 

  • Teresa Szajer
Najnowsze artykuły