Jerzy Buzek gościł dziś na Uniwersytecie Jana Długosza

13.11.2023

Jerzy Buzek gościł dziś na Uniwersytecie Jana Długosza

Dziś i jutro na Uniwersytecie Jana Długosza odbywa się drugie spotkanie zespołu COLOURS, czyli Sojuszu dziewięciu europejskich uczelni wyższych, które zdecydowały się na współpracę w dziedzinie badań i innowacji. Poza przedstawicielami wszystkich członków aliansu, na spotkaniu obecny był Jerzy Buzek, były Prezes Rady Ministrów, a w latach 2009-2012 Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

– Bardzo się cieszę, że jestem dziś tutaj w Częstochowie. Spotkanie jest naprawdę bardzo dobrze zorganizowane, tym bardziej, że obecny jest na nim reprezentant Unii Europejskiej – były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek – mówił Stefan Schwan dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Paderborn.

– Jest wielki sens tej inicjatywy COLOURS z punktu widzenia całej Unii Europejskiej i naszej sytuacji globalnej. Według ocen Komisji Europejskiej Europa mocno podzieliła się na kraje północy i zachodu, które są dobre w innowacyjności, oraz kraje południa i wschodu, które są wyraźnie słabsze. Ta innowacyjność jest nam absolutnie niezbędna, jeśli chcemy przejść wielką transformację, która nas czeka i która jest absolutną koniecznością, a więc transformację cyfrową i transformację w kierunku ochrony klimatu. (…) Musimy być innowacyjni i nie możemy sobie pozwolić na to, żeby Unia Europejska była tak mocno podzielona na dobrych innowatorów w jednej części i słabszych innowatorów w drugiej części. – podkreślał Jerzy Buzek.

Celem współpracy jest wsparcie regionów i stworzenie międzyuczelnianej sieci, przyciągającej studentów swoją innowacyjnością, otwartością i dopasowaniem do aktualnych potrzeb i wyzwań. W związku z tym uczelnie partnerskie wybrały sześć kluczowych celów, na których opierać się będzie ich praca. Wszystkie dążą do tego, by wypracować jak najbardziej atrakcyjny i efektywny model nauczania. Realizacja tego projektu rozpocznie się już na początku kolejnego roku.

Ci, który chcą wziąć udział w spotkaniu, ale nie mogą pojawić się w Częstochowie, mają możliwość połączenia się online – spotkanie ma bowiem charakter hybrydowy.

fot. redakcja

  • mz
Najnowsze artykuły