Jest akt oskarżenia w sprawie podpalenia Domu Pomocy Społecznej

13.06.2023

Jest akt oskarżenia w sprawie podpalenia Domu Pomocy Społecznej

Do Sądu Rejonowego w Lublińcu trafił akt oskarżenia przeciwko 55-letniemu Joachimowi T., pensjonariuszowi, który podłożył ogień w Domu Pomocy Społecznej. Mężczyzna odpowie przed sądem za spowodowanie pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób.

Do zdarzenia doszło 14 grudnia 2022 roku. Około godz. 23.00 służby ratunkowe zostały powiadomione o pożarze, który miał miejsce w Domu Pomocy Społecznej w Lublińcu. Ewakuowano około 120 pensjonariuszy i członków personelu tej placówki. W trakcie udzielania pomocy pensjonariuszom DPS-u jedna z pielęgniarek odniosła obrażenia w postaci oparzeń twarzy i rąk. Pożar został wzniecony na skutego celowego podpalenia szafy z ubraniami, co potwierdziła opinia biegłego z zakresu pożarnictwa. W toku śledztwa ustalono, że za podpaleniem stał jeden z pensjonariuszy domu pomocy społecznej – Joachim T. Był on widziany jak bezpośrednio przed pożarem oddalał się z miejsca zdarzenia. W przeszłości mężczyzna groził już podpaleniem DPS-u, a w listopadzie i grudniu 2022 roku dopuścił się podpalenia wyposażenia placówki. Na skutek jednego z tych zdarzeń pensjonariusz domu doznał oparzeń ręki i tułowia.

Szkody w mieniu, jakie powstały w wyniku pożaru placówki zostały oszacowane na 400 tys. złotych. Podpalacz został zatrzymany przez policjantów na miejscu zdarzenia, a przeprowadzone wobec niego badanie wykazało około 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu. – Przesłuchany przez prokuratora pod zarzutem spowodowania 14 grudnia 2022 roku pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób Joachim T. nie przyznał się zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że w był pod wpływem alkoholu i nie pamięta okoliczności zdarzenia. Jednocześnie podejrzany przyznał się do podpalenia wyposażenia placówki, które miało miejsce w listopadzie 2022 roku, w wyniku którego pensjonariusz odniósł obrażenia ciała. Na podstawie opinii biegłych lekarzy psychiatrów stwierdzono, że Joachim T. dopuścił się zarzucanych mu przestępstw w warunkach ograniczonej poczytalności. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Lublińcu zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prokurator Tomasz Ozimek. Joachim T. był już w przeszłości karany. Za przestępstwo spowodowania pożaru zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. W przypadku popełnienia przestępstwa w warunkach ograniczonej poczytalności sąd może jednak zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

 

fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu

 

  • Paula Nogaj
Najnowsze artykuły