Jest kara dla kierowcy autokaru za wypadek w Pankach

22.12.2021

Jest kara dla kierowcy autokaru za wypadek w Pankach

Sąd Rejonowy w Częstochowie skazał na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata i 1200 zł grzywny kierowcę autokaru za doprowadzenie do zderzenia z drugim autokarem w Pankach. Autobusy wiozły dzieci. Sprawca wypadku poprosił o samoukaranie.

Do katastrofy drogowej w Pankach z udziałem dwóch autokarów doszło 24 września 2020 roku. Autobusy wiozły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Pierwszym. Jeden przewoził dzieci jadące z hali sportowej w Pankach, jechał od ulicy Górniczej i wjeżdżał na skrzyżowanie, gdzie doszło do zderzenia z drugim autokarem jadącym od strony miejscowości Przystajń. W autokarach jechało w sumie 51 osób, w tym 45 dzieci, 4 opiekunów, 2 kierowców. Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał. Dzieci miały jedynie otarcia i stłuczenia. W sumie rannych zostało 12 osób. Hospitalizowano cztery.
Sprawcą wypadku okazał się Stanisław R., kierowca drugiego autokaru, który wymusił pierwszeństwo, wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej. Kierowca autokaru nie ustąpił pierwszeństwa i zajechał drogę autobusowi znajdującemu się w bliskiej odległości od skrzyżowania. Kierujący drugim z autokarów natomiast przekroczył dopuszczalną prędkość o 16 km/h, lecz według biegłego nie miało to wpływu na zaistnienie katastrofy.
Stanisław R. przyznał się w prokuraturze do winy. Złożył też wniosek o samoukaranie – wymierzenie kary 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres próby wynoszący 2 lata i 120 stawek dziennych grzywny po 10 zł. R. nie był w przeszłości karany.

  • bea
Najnowsze artykuły