Jeszcze ostrzejsze restrykcje na Jasnej Górze

26.03.2020

Jeszcze ostrzejsze restrykcje na Jasnej Górze

W związku z wprowadzeniem kolejnych ograniczeń z powodu koronawirusa, wejście na Jasną Górę możliwe jest tylko od strony Domu Pielgrzyma, przez tzw. Bramę Papieską, i to tylko w ściśle ograniczonej liczbie osób. – W atmosferze ogólnospołecznego lęku i strachu, nasycanego przekazem mediów o „epidemii koronowirusa”, takiej sytuacji ograniczeń wstępu Jasna Góra nie przeżywała ani za stanu wojennego, ani za okupacji hitlerowskiej, ani nawet za czasów carskich – twierdzą przedstawiciele klasztoru.

Wstęp na Jasną Górę został ograniczony zaledwie do kilku wiernych. – Wstęp jest praktycznie całkiem ograniczony – zaznaczają przedstawiciele klasztoru. Spowiedź na Jasnej Górze jest nadal możliwa w Kaplicy Sakramentu Pokuty, ale mogą w niej przebywać tylko dwie osoby.

O ograniczeniu liczby wiernych przypomina także Kuria Arch. Częstochowskiej: „W związku z zaostrzeniem profilaktyki w stanie epidemii, władze Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzają z dniem 25 marca 2020 r. ograniczenia w zakresie możliwości opuszczania domów i liczebności zgromadzeń. Zgodnie z nowymi przepisami zakazane są zgromadzenia powyżej dwóch osób. Wyjątek stanowią zgromadzenia o charakterze religijnym. Może w nich uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Do tej liczby nie wlicza się celebrans i koncelebransi”.

  • oprac. kg
Najnowsze artykuły