Jubileuszowa wystawa Stefanii Gąsior

19.08.2023

Jubileuszowa wystawa Stefanii Gąsior

W Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater będziemy mogli oglądać prace Stefanii Gąsior – wybitnej częstochowskiej artystki. Wystawa związana jest z 45-leciem działalności malarki. Wernisaż jubileuszowej wystawy odbędzie się w sobotę 19 sierpnia o godz. 17:00.

Stefania Gąsior związana jest ze sztuką naszego miasta. Swoje umiejętności artystyczne szkoliła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Należy do Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza. Była również członkinią klubu „Emko”, a następnie klubu „Zachęta” przy częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Malarka należy także do Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa w Opolu.

Jej prace, wykonane farbami olejnymi, akwarelą bądź pastelami, przedstawiają przyrodę i ginącą architekturę polskiej wsi. Twórczość Stefanii Gąsior wielokrotnie prezentowana była zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Malarka brała udział także w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach.

Talent częstochowskiej malarki został doceniony i uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Otrzymała m.in. odznakę Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej „Zasłużony Działacz Kultury” i Odznakę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2005 r. jej twórczość została nagrodzona przez Stowarzyszenie statuetką Stańczyka.

Fot. OPK Gaude Mater

  • opr. mz
Najnowsze artykuły