Zmiana czasu. Nie zapomnij przesunąć dziś wskazówek zegara!

30.03.2024

Zmiana czasu. Nie zapomnij przesunąć dziś wskazówek zegara!

Już dziś, w nocy z soboty na niedzielę, wracamy do czasu letniego. Wskazówki zegara przesuniemy z godz. 2:00 na 3:00, co oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej. Oznacza to również, że dni będą coraz „dłuższe”. W tym roku zmiana czasu odbywa się w wyjątkowym terminie – 31 marca to bowiem Niedziela Wielkanocna.

Od kilku lat w Unii Europejskiej toczy się dyskusja co do zasadności zmiany czasu – zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2018 roku przez Komisję Europejską, aż 84 proc. ankietowanych opowiedziało się za zniesieniem dotychczasowej praktyki. Pracę nad projektem odejścia od zmiany czasu przerwała jednak pandemia COVID-19. W dalszym ciągu więc w ostatnią niedzielę marca we wszystkich państwach członkowskich przechodzi się na czas letni.

W Polsce zmianę czasu stosuje się nieprzerwanie od 1977 roku. Reguluje ją rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Dokument ten wydawany jest co pięć lat na podstawie komunikatu KE, który określa wspólną dla wszystkich członków Unii datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

  • red.
Najnowsze artykuły