Kameralny koncert częstochowskich filharmoników. Jesienne serenady na smyczki

21.10.2022

Kameralny koncert częstochowskich filharmoników. Jesienne serenady na smyczki

Na najbliższym “Koncercie przy świecach”, który odbędzie się 21 października o  godzinie 19:30 w Kościele Rektorackim pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi przy alei Najświętszej Maryi Panny 56, będziemy mogli usłyszeć dwa utwory – serenadę na smyczki E-dur op. 22 Antonína Dvořáka oraz serenadę C-dur op. 2 Mieczysława Karłowicza.

Wieczór poprowadzi ks. Mikołaj Węgrzyn, natomiast serenady zostaną zagrane przez filharmoników z  Częstochowy.  Dyrygentem będzie Adam Klocek. Zainteresowani mogą dokonać zakupu biletów na stronie internetowej Filharmonii Częstochowskiej. Należy pamiętać, że ze względu na fakt, że miejsca w kościele nie są numerowane, numery miejsc i rzędów na biletach są jedynie umowne.

– Serenada na smyczki E-dur op. 22 Antonína Dvořáka, choć powstała w drugiej połowie XIX wieku, stylizowana jest na muzykę o mniej więcej sto lat wcześniejszą – czyli wiedeńską, mozartowską klasykę. Odnajdziemy w niej jednak to, co dla Dvořáka charakterystyczne – tematy zaczerpnięte z czeskiej muzyki ludowej, śpiewność i wdzięk. Z kolei Serenada C-dur op. 2 Mieczysława Karłowicza to pierwsza poważniejsza kompozycja tego późnego romantyka, napisana u schyłku XIX wieku. Karłowicz czerpie w niej tak z niemieckich, jak i  rosyjskich wzorców romantycznych. Choć wysuwano wobec niej zarzut wtórności, nie można odmówić jej kunsztu kompozytorskiego – melodyjności i ciekawej harmonii. Utwór pozwala świetnie zaprezentować się orkiestrze smyczkowej, z jej jakże odmiennym od symfonicznej brzmieniem… – informują organizatorzy.

Przypomnijmy, że Mieczysław Karłowicz herbu Ostoja (1876-1909) był polskim kompozytorem i dyrygentem. Komponował pieśni i utwory orkiestrowe m.in. 6 poematów symfonicznych, a Antonín Leopold Dvořák (1841-1904) – czeskim kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem, czołowym przedstawicielem czeskiej muzyki narodowej.

Serenada to utwór muzyczny o charakterze lirycznym lub pieśń śpiewana pod oknem ukochanej, od XVIII wieku utwór o treści romantycznej, zwykle na niewielki zespół instrumentalny, wykonywany w dni świąteczne w czasie koncertów parkowych. Słowo “serenada” pochodzi od łacińskiego słowa “serenus”, które oznacza m.in. “pogodny, bezchmurny”. Jego inne znaczenia to “łaskawy, miłościwy” oraz “najdostojniejszy”.

 

  • Olga Zalewska
Najnowsze artykuły