Kamery na mundurach

12.03.2019

Kamery na mundurach

Katowiccy policjanci ruchu drogowego oraz prewencji otrzymali osobiste kamery, które mocuje się przy mundurze. Urządzenia będą rejestrowały obraz i dźwięk z przebiegu interwencji. Funkcjonariusze nie ma możliwości kasowania lub edytowania nagrania. Do 2020 roku wszystkie komendy miejskie i powiatowe w całym kraju zostaną wyposażone w tego rodzaju sprzęt.

Komenda Miejska Policji w Katowicach jako pierwsza jednostka w garnizonie śląskim otrzymała do użytkowania 177 kamer nasobnych. Po wdrożeniu systemu ich obsługi, urządzenia trafiły do policjantów ruchu drogowego oraz prewencji i są używane w codziennej służbie.

Kamery zawieszone na mundurach funkcjonariuszy będą rejestrować podejmowane przez nich interwencje. Urządzenie nagrywa nie tylko obraz, ale również dźwięk. Policjant nie ma możliwości kasowania lub edytowania nagrania. Po zakończeniu służby kamera trafia do specjalnej stacji dokującej, która automatycznie archiwizuje zarejestrowane dane i ładuje kamery. Wszyscy funkcjonariusze, którzy otrzymali kamery, jako indywidualne wyposażenie, przeszli odpowiednie szkolenie.

Głównym celem wykorzystywania kamer jest transparentność policyjnych działań oraz ochrona obywateli, ale także ochrona prawna interweniujących policjantów. Nowoczesne kamery osobiste zostały zakupione przez Komendę Główną Policji.

Zgodnie z Programem Modernizacji Służb Mundurowych na lata 2017-2020 wszystkie komendy miejskie i powiatowe w całym kraju zostaną wyposażone w ten sprzęt.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły