“Kariera Nikodema Dyzmy” w częstochowskim teatrze. Premiera już 1 kwietnia!

29.03.2023

“Kariera Nikodema Dyzmy” w częstochowskim teatrze. Premiera już 1 kwietnia!

Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprasza na spektakl “Kariera Nikodema Dyzmy” na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w reżyserii Gabriela Gietzky’ego. Premiera już w sobotę, 1 kwietnia.

– Tadeusz Dołęga-Mostowicz wbija ostrze satyry w rzeczywistość społeczno-polityczną Polski międzywojennej. Dekonstruuje mity i systemy. Z wielką pasją i precyzją obnaża hochsztaplerskie układy, miernotę intelektualną elit politycznych, karierowiczostwo. Bacznie, choć nieco w duchu Gogola, przygląda się człowiekowi – zauważają twórcy spektaklu, zadając bardzo ważne pytanie: Kim właściwie jest Nikodem Dyzma? – Prostakiem, chamem, nieudacznikiem, sprytnym oszustem, a może prostolinijnym prowincjuszem, przez przypadek ulepionym przez otoczenie na celebrytę, myśliciela i ekonomistę? Nim wkroczy na salony jest urzędnikiem pocztowym. Jego kariera jest dziełem przypadku: na ulicy znajduje zaproszenie na raut dyplomatyczny odbywający się w Hotelu Europejskim w Warszawie. Dyzma wybiera się tam przede wszystkim po to, aby się najeść. Swoimi niestandardowymi reakcjami i zachowaniem intryguje towarzystwo. Widzą w nim męża stanu, polityka, ważną osobistość. Dają mu carte blanche, jego kariera nabiera siły i rozmachu.

– W spektaklu skupiłem się głównie na idei dyzmizmu. Na próbie odpowiedzi, na pytanie: Ile w sobie mamy z Dyzmy, a na ile Dyzmów sami stwarzamy? Jak często ulegamy pozorom, dopatrując się na przykład w czyimś milczeniu – tajemniczości, a w wyrachowanym zachowaniu – przejawu geniuszu? Jak często ulegamy ułudzie, poddajemy się manipulacji i sami manipulujemy? – wyjaśnia Gabriel Gietzky – Spektakl będzie zawieszony między epokami, ale tylko w kostiumach i muzyce. Twórca adaptacji, Radosław Paczocha, usunął pewne archaicznie brzmiące formy językowe i bezpośrednie nawiązania do tamtej epoki. W tym miejscu  pojawiają się inne, które możemy odnieść do dzisiejszej rzeczywistości. Ale to już zostawiam inteligencji widzów. „Kariera Nikodema Dyzmy” jest przecież do bólu aktualna – dodaje reżyser.

 

„Kariera Nikodema Dyzmy”

na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

adaptacja – Radosław Paczocha

reżyseria – Gabriel Gietzky

scenografia, kostiumy, projekcje – Adrian Lewandowski

muzyka – Marcin Nenko

choreografia – Szymon Michlewicz-Sowa

reżyseria światła – Filip Niżyński

asystent reżysera, inspicjent – Andrzej Rospondek

Obsada:

Nikodem Dyzma – Adam Hutyra

Mańka – Marta Honzatko

Nina – Sylwia Oksiuta-Warmus

Kunicki – Antoni Rot

Krzepicki – Bartosz Kopeć

Przełęska – Małgorzata Marciniak

Minister Jaszuńska – Iwona Chołuj

Pułkownik Wareda – Maciej Półtorak

Terkowski – Robert Rutkowski

Ponimirski – Waldemar Cudzik

 

www.teatr-mickiewicza.pl

 

  • opr. pn
Najnowsze artykuły