Kary za blokowanie numerów alarmowych

26.11.2017

Kary za blokowanie numerów alarmowych

Za sprawą nowelizacji przepisów od 19 listopada za bezpodstawne i umyślne blokowanie telefonicznych numerów alarmowych grożą bardzo poważne konsekwencje – może się skończyć nie tylko wysoką grzywną, ale również ograniczeniem wolności czy pobytem w areszcie.

 

Blokowanie numerów alarmowych jest istotnym problemem, realnie zagrażającym naszemu bezpieczeństwu. W całej Unii Europejskiej liczba bezzasadnych zgłoszeń kierowanych do numeru 112 wynosi ponad 50%. W Polsce monitoring funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego prowadziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dane za 2015 r. wskazują, że 45% wszystkich połączeń stanowiły zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub niezasadne. W 2016 r. takich połączeń, w ogólnej puli, było jeszcze więcej, bo 46,63%. Skala zgłoszeń, które nie powinny być kierowane do centrów powiadamiania ratunkowego jest zatem ogromna. Przykłady?

Pewna mieszkanka Ełku blokowała możliwość połączenia z numerem 997 dzwoniąc na policję 200 razy dziennie, mężczyzna ze Skarżyska-Kamiennej natomiast potrafił łączyć się z telefonem alarmowym 112 w sumie aż 870 razy. W Nowym Tomyślu ktoś w ciągu kilku godzin sparaliżował pracę służb ratowniczych, blokując numer alarmowy 67 razy. Niestety takie przykłady można mnożyć.

Nowelizacja kodeksu wykroczeń została zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę. “Powodowane złośliwością, brakiem wyobraźni i niedostatkiem empatii działania niektórych osób negatywnie wpływają na funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego. Dzwonienie bez potrzeby i uzasadnienia blokuje linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy” – uzasadniano w czerwcu, gdy projekt w tej sprawie trafiał do Sejmu.

Teraz wszyscy, którzy umyślnie i bez uzasadnienia blokują telefoniczne numery alarmowe, zwłaszcza 112, 997, 998 i 999, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. To przecież od uzyskania połączenia z numerem 112 lub innymi numerami alarmowymi i natychmiastowego wysłania pomocy często zależy zdrowie, a nawet życie potrzebujących osób. Nowelizacja kodeksu wykroczeń wprowadziła następującą zasadę: Kto umyślnie, bez uzasadnienia, blokował będzie telefoniczny numer alarmowy, utrudniając lub uniemożliwiając prawidłowe funkcjonowanie systemu powiadamiania ratunkowego, podlegać będzie karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 zł. Nowe przepisy obowiązują od 19 listopada.

Ich efektem powinna być poprawa dostępności usługi powiadamiania alarmowego i zmniejszenie czasu reakcji służb ratunkowych na zgłoszenie, a tym samym poprawa bezpieczeństwa obywateli.

  • kg
Najnowsze artykuły