Kierowca, który śmiertelnie potrącił rowerzystkę, skazany na 8 lat więzienia

20.05.2022

Kierowca, który śmiertelnie potrącił rowerzystkę, skazany na 8 lat więzienia

Na osiem lat więzienia skazał częstochowski sąd Andrzeja R., który w lipcu 2021 roku spowodował śmiertelny wypadek w Kruszynie. Mężczyzna potrącił 16-letnią rowerzystkę i uciekł z miejsca wypadku. Andrzej R. miał 1,7 promila alkoholu w chwili zdarzenia.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w częstochowskim sądzie w lutym 2022 roku. Do wypadku doszło 4 lipca 2021 roku. Pod kołami skody zginęła 16-letnia rowerzystka. Oskarżony Andrzej R. miał w momencie wypadku 1,7 promila alkoholu. Przed sądem mężczyzna przyznał się do spowodowania wypadku, ale nie przyznał się do ucieczki z miejsca zdarzenia.

Jak informowaliśmy na naszych łamach, do tragedii doszło 4 lipca 2021 roku około godz. 21.30 na ulicy Denhoffa w Kruszynie, Jezdnią jechały obok siebie dwie nastoletnie rowerzystki. W w tylne koło roweru, który znajdował się bliżej środka jezdni, uderzyła osobowa skoda, kierowana przez Andrzeja R.

W wyniku uderzenia 16-letnia rowerzystka upadła na pokrywę silnika i szybę, a następnie została odrzucona na lewą stronę drogi na odległość 40 metrów. Kierujący Skodą Andrzej R. uciekł z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy pokrzywdzonej. Po przejechaniu 850 metrów sprawca utracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu.

Rowerzystka doznała poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej, w wyniku których zmarła w szpitalu następnego dnia. W chwili wypadku Andrzej R. znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jego organizmie stwierdzono 1,7 promila alkoholu.

Biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niezachowanie bezpiecznego odstępu od rowerów podczas wyprzedzania przez kierującego samochodem marki skoda. Ponadto z opinii wynika, że stan techniczny pojazdu nie miał wpływu na zaistnienie wypadku drogowego. Przeprowadzone przez biegłego badania wykazały również, że Andrzej R. przekroczył dopuszczalną prędkość wynoszącą 50 km/h, gdyż poruszał się z prędkością około 87 km/h.

Prokurator przedstawił Andrzejowi R. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczki z miejsca zdarzenia. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Andrzej R. częściowo przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Andrzej R. nie był w przeszłości karany.

Proces miał się rozpocząć 2 lutego 2022 roku, ale z powodu choroby przewodniczącej składu orzekającego, został przeniesiony na 23 lutego. Rozprawę chciała śledzić liczna publiczność. Byli to bliscy i znajomi pokrzywdzonej i oskarżonego.

Obrońcy Andrzeja R. chcieli wyłączenia jawności, ale sprzeciwiła się temu prokurator. Oskarżony zażyczył sobie od dziennikarzy, aby nie utrwalali jego wizerunku. Mężczyzna odmówił odpowiedzi od oskarżycieli, podczas procesu chce odpowiadać jedynie na pytania własnych obrońców, których ma aż trzech.

Podczas oświadczenia na początku procesu Andrzej R. przyznał się do spowodowania wypadku po alkoholu, ale nie przyznał się do ucieczki z miejsca zdarzenia. Tłumaczył, że był w szoku i stracił panowanie nad pojazdem, dlatego oddalił się z miejsca zdarzenia. Świadkowie przesłuchani w sprawie (m.in. koleżanka, która jechała na rowerze z pokrzywdzoną) mówili, że oskarżony po jakimś czasie przybiegł na miejsce zdarzenia.

– Żałuję bardzo tego, co się stało, gdybym miał tylko szansę, aby temu zapobiec – mówił Andrzej R., który w pewnym momencie przerwał swoje oświadczenie, tłumacząc, że nie może go kontynuować ze względu na wielkie emocje.

20 maja 2022 roku wyrok w tej sprawie wydał częstochowski sąd, skazują Andrzeja R. na 8 lat więzienia. Wobec kierowcy został orzeczony również dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ma także zapłacić nawiązkę w wysokości po 25 tysięcy zł rodzicom ofiary.

Prokuratura chciała dla oskarżonego 10 lat więzienia, a rodzina 16-latki 12 lat za kratkami. Obrońcy prosili o jak najniższy wymiar kary.

  • TS
  • fot. DZ
Najnowsze artykuły