Kleszcze – jak się chronić?

20.07.2017

Kleszcze – jak się chronić?

Lasy, zwłaszcza te mieszane i liściaste, to dla kleszczy prawdziwy raj, jednak występują one praktycznie wszędzie – w parkach, przy drogach, a nawet na miejskich trawnikach. Najczę- ściej można je spotkać na skrajach lasów, łąk lub brzegach ścieżek. O lasach, jako o ich ulubionym miejscu mówi się dlatego, że nie przepadają one za słońcem, a lubią umiarkowane ciepło i wilgoć.

Czym grozi ugryzienie kleszcza?

Najczęściej mówi się o boreliozie, która zwykle objawia się początkowo rumieniem na skó- rze a rzadziej objawami grypopodobnymi takimi jak gorączka czy osłabienie. To jednak tylko wczesne objawy. Borelioza jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego i może prowadzić do bardzo poważnych powikłań o charakterze neurologicznym i psychicznym. Leczenie tej choroby może potrwać nawet kilka lat. Babeszjoza to z kolei choroba, która przypomina malarię. Jest to bardzo ciężka przypadłość, która może prowadzić nawet do śmierci. Objawami są głównie gorączka i osłabienie. Aby wyleczyć tę chorobę należy przyjmować odpowiednie leki m.in. przeciwpasożytnicze. Anaplazmoza to choroba gorączkowa. Objawy podobne do grypy – poza gorączką ból głowy, zapalenie płuc czy też krwawienie z przewodu pokarmowego. Przypadłość leczy się doksycykliną lub rifampicyną. Gorączka Q – objawami tej choroby jest atopowe zapalenie płuc, gorączka, bóle mięśni, głowy a także zapalenie wątroby i wsierdzia. Innymi chorobami, które przenoszą kleszcze mogą być także m.in. bartonelloza, granulocytarna, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia, neoerlichioza, dur powrotny.

Jak się chronić?

Żyjemy w czasach, gdy dostępny jest szereg preparatów odstraszających różne owady, a także kleszcze. Gdy postanowimy więc wybrać się na spacer, nie zapominajmy wcześniej wyposażyć się w taki preparat. Pamiętajmy również o odpowiednim ubraniu. Wybierając las na miejsce naszego spaceru, koniecznie ubierajmy się w długie spodnie i bluzy, które zasłonią nasze ręce. Po powrocie z wycieczek na łonie natury, warto zdjąć i dokładnie wytrzepać ubranie, a następnie wziąć prysznic. Kiedy zauważymy na naszej skórze kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. Jeżeli sami nie potrafimy tego zrobić, warto zwrócić się o pomoc do pielęgniarki bądź lekarza. Kleszcza można złapać pęsetą, ale trzeba pamiętać, by chwycić go jak najbliżej skóry. Następnie zdecydowanym ruchem należy pociągnąć do góry (nie wykrę- cać). Po obejrzeniu miejsca ugryzienia i sprawdzeniu, czy owad został usunięty w całości, dobrze jest przemyć je i zdezynfekować np. spirytusem. Jeszcze przez jakiś czas obserwujmy to miejsce, aby skontrolować, czy nie występują w nim podejrzane oznaki. Nigdy nie używajmy masła czy tłuszczu, aby pozbyć się kleszcza. To skuteczny, lecz bardzo niebezpieczny sposób na pozbycie się niechcianego gościa. Pod wpływem tego typu substancji kleszcz dusi się i wymiotuje pod skórą człowieka. Wydzielina ta może zawierać bakterie lub wirusy, które spowodują zakażenie człowieka. Dostępne są szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, dlatego, jeżeli tylko chcemy, możemy z takowych skorzystać przed nadejściem kolejnego sezonu na kleszcze.

  • kg
Najnowsze artykuły