Kolejna interwencja w sprawie DK 91

28.07.2019

Kolejna interwencja w sprawie DK 91

Wójt gminy Kłomnice, Piotr Juszczyk, po raz kolejny interweniuje w sprawie tragicznej sytuacji na DK 91. – Obecny wzrost natężenia ruchu, spowodowany remontem autostrady A1, kompletnie paraliżuje życie naszej lokalnej społeczności – twierdzi.

Wójt w liście do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad apeluje o rozpoczęcie prac nad budową obwodnicy Kłomnic, o którą władze i mieszkańcy zabiegają od kilkunastu lat. – Naprawdę zrobiliśmy wszystko, co zrobić może samorząd, by takowa inwestycja została zrealizowana. Wraz z początkiem roku, podczas spotkania z zespołem parlamentarnym odnośnie przebudowy DK91 rozmawiałem z delegacjami z innych gmin i okazało się, że na odcinku łódzkim zadbano o szereg spraw, które na etapie przebudowy ułatwiają ludziom codzienne funkcjonowanie – podkreśla wójt gminy Kłomnice.
Zdaniem wójta rozwiązaniem kwestii poprawy bezpieczeństwa i upłynnienia ruchu byłoby zamontowanie sygnalizacji świetlnej. – Nie zmniejszy się tymi działaniami natężenia ruchu, ale zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców. Mamy kilka miejsc, w których problem braku sygnalizacji jest szczególnie palący – zaznacza. Chodzi tu o skrzyżowanie w Witkowicach, gdzie w pobliżu jest kościół parafialny, szkoła podstawowa, a samo skrzyżowanie to zbieg dróg krajowej i powiatowej. Skrzyżowanie służy to również mieszkańcom gminy Mykanów i gminy Kruszyna jako droga dojazdowa do Częstochowy. Kolejnym newralgicznym punktem jest skrzyżowanie obok Gminnego Ośrodka Kultury w Kłomnicach. W tym przypadku nie da się w bezpieczny sposób skręcić w stronę Radomska, jadąc ul. Zdrowską. – Wiemy, że w sąsiedniej gminie udało się rozwiązać ten problem i zamontowano tam sygnalizatory świetlne, nawet w bardzo bliskiej odległości od siebie – mówi wójt.
Jednak największą bolączką mieszkańców jest przejście dla pieszych koło kościoła parafialnego w Kłomnicach. – To również tu znajduje się największa szkoła podstawowa w gminie, kaplica pogrzebowa, a cały odcinek między kościołem, a szkołą jest tak naprawdę skrzyżowaniem dwóch dróg gminnych i drogi powiatowej z DK91. Gmina posiada w tym miejscu działkę, na której można by stworzyć rondo łączące te wszystkie drogi, tworząc tym samym bezpieczne przejścia dla pieszych – tłumaczy wójt gminy Kłomnice.
Kolejnym ważnym problemem zdaniem władz gminnych jest brak ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż DK 91. – Dzieci dojeżdżające do szkoły codziennie toczą dramatyczną, nierówną walkę tak z pędzącymi pojazdami, jak i z nierówną nawierzchnią pobocza DK 91 – dodaje.
Wójt zwraca się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o jak najszybsze podjęcie działań, które wpłynęłyby na poprawę bezpieczeństwa. – Nie podejmujemy żadnych drastycznych metod zwrócenia uwagi na nasze problemy, gdyż uważam, że wszystko można rozwiązać w sposób spokojny, ale zdecydowany. My mieszkańcy gminy Kłomnice wykazaliśmy się olbrzymią cierpliwością i wyrozumiałością, gdyż przez wiele lat byliśmy przekonywani o potrzebach remontów i przebudowy DK 91 w innych miejscach. Być może teraz nadeszła pora na nas… – podsumowuje wójt gminy Kłomnice.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły