Kolejna próba sprzedaży “Domu Księcia”. Miasto zaprasza do rokowań

20.07.2023

Kolejna próba sprzedaży “Domu Księcia”. Miasto zaprasza do rokowań

Po trzech przetargach, w których nie było ofert kupna Miasto zdecydowało się na sprzedaż “Domu Księcia” w drodze rokowań. Cena wywoławcza to 5 mln złotych. Swój udział w procedurze można zgłaszać do 12 września.

Jak zapowiada częstochowski magistrat, rokowania zostaną przeprowadzone 15 września 2023 r. o godz. 10 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy. Cała procedura będzie ważna jeżeli wpłynie przynajmniej jedno zgłoszenie spełniające warunki. Miasto zdecydowało się na nią po trzech przetargach bez ofert kupna. Tryb rokowań jest przewidziany w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Wszystkie niezbędne informacje na temat nieruchomości oraz procedury można znaleźć w ogłoszeniu. Jeżeli rokowania zakończą się rozstrzygnięciem, akt notarialny kupna – sprzedaży powinien zostać zawarty najpóźniej do 15 grudnia.

Wypełnione zgłoszenie uczestnictwa wraz z kopią dowodu wpłaty zaliczki (w wysokości 1 mln zł) i wypełnionym oświadczeniem należy złożyć w zamkniętej kopercie w Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 do 12 września 2023 r. do godz. 10.00 z dopiskiem: Zgłoszenie udziału w rokowaniach na sprzedaż nieruchomości „Dom Księcia”. Wpłaty zaliczki będzie można dokonać na rachunek bankowy miasta najpóźniej do 11 września.

Dom Księcia projektu Brunona Paprockiego został zbudowany w latach 1912–1913 na życzenie księcia Michała Aleksandrowicza Romanowa. Pierwotnie był przeznaczony dla urzędników rosyjskich. Od dłuższego czasu budynek jest wyłączony z użytkowania. W latach 2017-2018 przeprowadzono w nim niezbędne prace zabezpieczające. Okazały budynek znajduje się w ścisłym centrum miasta – pomiędzy aleją Wolności, ul. Jana III Sobieskiego i ul. Boya-Żeleńskiego. Mimo bardzo atrakcyjnej lokalizacji – sąsiedztwo dworców autobusowego i kolejowego, nikt od bardzo dawna nie wyraża zainteresowania niszczejącą nieruchomością. Całkowita powierzchnia użytkowa Domu Księcia wynosi 10,2 tys. m2, a kubatura – 55 242 m3. Zgodnie ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Częstochowy, budynek leży w strefie zabudowy usługowo-mieszkaniowej i wraz z otoczeniem posiada dostęp do pełnego uzbrojenia miejskiego.

Fot. Łukasz Kolewiński, UM Częstochowy

  • pn
Najnowsze artykuły