Koncert przy świecach

18.04.2022

Koncert przy świecach

Filharmonia Częstochowska zaprasza na spotkanie z muzyką klasyczną. W ramach kolejnego „Koncertu przy świecach” zabrzmią utwory barokowych mistrzów: Haendla, Bachów (Jana Sebastiana i jego syna Carla Philippa Emanuela), Vivaldiego oraz jednego z klasyków wiedeńskich Wolfganga Amadeusa Mozarta. Melomani spotkają się w Kościele Rektorackim (Aleja Najświętszej Maryi Panny 56). Wydarzenie poprowadzi ksiądz Mikołaj Węgrzyn.

W piątek, 22 kwietnia, tuż po świętach wielkanocnych Filharmonia Częstochowska powróci do klimatycznego, gościnnego i bardzo przychylnego muzykom Kościoła Rektorackiego pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie z kolejną odsłoną cyklu „Koncerty przy świecach”. Zabrzmią utwory barokowych mistrzów: Haendla, Bachów (Jana Sebastiana i jego syna Carla Philippa Emanuela), Vivaldiego oraz jednego z klasyków wiedeńskich Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wystąpią: Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej oraz soliści – oboiści Paulina Sochaj i Arkadiusz Krupa.
Koncert poprowadzi rektor kościoła ks. Mikołaj Węgrzyn, Duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej, Dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Początek koncertu o godzinie 19.15.

 

Arkadiusz Krupa – w 1995 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jerzego Kotyczki. Od 1997 do 2012 pierwszy oboista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obecnie pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia. Wielokrotnie współpracował z najlepszymi Polskimi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Concerto Avenna, Filharmonia Narodowa. Był kierownikiem artystycznym Ensemble De La Cour. Od wielu lat współpracuje (koncertując na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych) w duecie z gitarzystą Michałem Nagy. Odznaczony medalami państwowymi, m.in. Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.

Paulina Sochaj – w 2019 r. rozpoczęła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr hab. Arkadiusza Krupy, profesora UMFC. Brała udział w licznych konkursach i może poszczycić się wieloma sukcesami. Rozwija także swoje umiejętności podczas warsztatów obojowych. Za osiągnięcia artystyczne trzykrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 23 marca 2021 r. wystąpiła w orkiestrze Sinfonia Varsovia pod batutą maestro Jerzego Maksymiuka podczas 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej.

  • kg
Najnowsze artykuły