Koniec pierwszej tury rekrutacji na UJD. Ogromne zainteresowanie kierunkiem lekarskim!

17.07.2023

Koniec pierwszej tury rekrutacji na UJD. Ogromne zainteresowanie kierunkiem lekarskim!

Do 10 lipca trwała pierwsza tura rekrutacji na studia w Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie. W tym roku kandydatów było aż 4650. Część osób zapisała się na kilka kierunków, w związku z czym system odnotował ponad 6 tys. zgłoszeń – poinformował Uniwersytet. Na kierunek lekarski zapisały się aż 1932 osoby!
Rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska nie ukrywa satysfakcji i zadowolenia z tak dużego zainteresowania częstochowskim Uniwersytetem, które w stosunku do minionych lat znacząco wzrosło. – Uzyskany wynik potwierdza, że Uniwersytet cały czas się rozwija. Widocznie nie uszło to uwadze naszych kandydatów oraz ich rodzin i znajomych, którzy przecież też mają pewien wpływ na opinię o nas i dokonywany przez kandydatów wybór. Z pewnością zmiana nazwy Uczelni i uzyskanie uprawnień uniwersytetu klasycznego, doskonałe wyniki ewaluacji, czy ostatni sukces związany z uzyskaniem przez nas statusu „uniwersytetu europejskiego” miały wpływ na postrzeganie naszego ośrodka akademickiego jako tego, który kształci na najwyższym poziomie. – mówi prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska
W trakcie pierwszej tury rekrutacji kandydaci mieli do wyboru niemal 60 kierunków I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarski, na który zapisały się aż 1932 osoby. Niemal 500 osób wyraziło z kolei chęć studiowania psychologii. Na trzecim miejscu znalazło się prawo – na ten kierunek w systemie odnotowano 349 zapisów. W dalszej kolejności znalazła się fizjoterapia (286 zapisanych osób), zaoczne studia lekarskie (244 zapisanych osób) oraz filologia angielska (237 zapisanych osób). Popularne okazały się także kierunki: kryminalistyka i systemy bezpieczeństwa (174 kandydaci), pielęgniarstwo (155 kandydatów), dietetyka (131 kandydatów), a także psychologia w trybie niestacjonarnym (105 kandydatów). W tym roku duże zainteresowanie odnotowano również w przypadku pedagogiki, farmacji, ekonomii oraz kosmetologii – na te kierunki zapisało się ponad 80 chętnych osób.
– Równie dobrze wypadły inne kierunki, czasem z mniejszą liczbą oferowanych miejsc lub takie które dotychczas cieszyły się mniejszym powodzeniem. Tam również zgłosiło się wielu chętnych. Wśród nich jest np. matematyka (stud. stacjonarne I stopnia 22 zapisane osoby) czy analityka i kreatywność społeczna (studia stacjonarne I stopnia 21 zapisanych osób). – poinformował rzecznik prasowy UJD Marek Makowski.
W minioną środę oraz czwartek, tj. 12 i 13 lipca, odbywał się z kolei sprawdzian umiejętności praktycznych oraz rozmowy kwalifikacyjne. Ogłoszenie list rankingowych miało miejsce w piątek 14 lipca. Pełne listy osób przyjętych oraz tych, którym nie udało się dostać na studia zostaną opublikowane w środę 19 lipca. Tego dnia zapadnie również decyzja o ewentualnym przeprowadzeniu drugiej tury rekrutacji na kierunki, na których będą jeszcze wolne miejsca.

  • opr. mz
Najnowsze artykuły