Konto osobiste – jakie wybrać?

26.11.2018

Konto osobiste – jakie wybrać?

Oferta rachunków bankowych, które są dostępne na rynku jest niezwykle szeroka. Coraz więcej możliwości i różne opłaty – często trudno się zdecydować. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie konto osobiste wybrać?

W większości rankingów zwraca się uwagę na kwestię utrzymania konta i korzystania z karty płatniczej. Obecnie prowadzenie konta i karta płatnicza jest całkowicie darmowa w kilku bankach: Nest Bank – Nest Konto, Bank BGŻ BNP Paribas – Konto Optymalne, Citi Handlowy – Citi Priority, Idea Bank – Konto Idealne.

Należy pamiętać o różnych warunkach, które dopiero po ich spełnieniu, zwalniają nas z opłat. Przykładem może być Wymarzone Konto Osobiste w Raiffeisen Polbanku. Opłata, jaką należy uiścić to 3 zł miesięcznie. Jesteśmy zwolnieni z niej, jeżeli przynajmniej raz dokonamy płatności kartą w danym miesiącu. Z kolei w przypadku Inteligo (Konto Inteligo) opłata miesięczna wynosi niewiele więcej, bo 4 zł miesięcznie, jednak warunek zwalniający jest nieco inny. Zwolnienie z opłaty następuje wtedy, gdy wydamy 100 złotych – płacąc oczywiście kartą. Rachunki mają więc różne wytyczne, których powinniśmy przestrzegać, jeżeli chcemy korzystać z konta całkowicie bezpłatnie.

W mBanku, gdy wybierzemy rachunek eKonto Standard, zobowiązani jesteśmy do wykonania pięciu transakcji w miesiącu, aby uniknąć opłaty wynoszącej 4 zł. W Eurobanku należy z kolei dokonać płatności na minimum 400 zł w miesiącu, w BOŚ Banku – na minimum 300 zł, w Aliorze również 300 zł. Santander natomiast daje nam możliwość wyboru – zostajemy zwolnieni z opłaty w danym miesiącu, jeżeli dokonamy płatności na minimum 500 zł lub pięciokrotnie zapłacimy za pomocą karty.

Zasady są dość zbliżone, ale na tyle różne, że możemy wybrać konto, jakie będzie odpowiadało nam najbardziej. Warto poświęcić czas na przejrzenie i zbadanie ofert wszystkich banków, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.

  • Paula Nogaj
Najnowsze artykuły