Kontrole ruszyły. Dron sprawdzi, czym częstochowianie palą w piecu

10.01.2024

Kontrole ruszyły. Dron sprawdzi, czym częstochowianie palą w piecu

Trwa sezon grzewczy, więc w całym kraju rozpoczęły się również kontrole. Strażnicy miejscy – także w Częstochowie – sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. Zdarzają się bowiem tacy, którzy spalają w nich śmieci i inne odpady. W wykryciu tego procederu, za który grozi nawet 5 tys. zł kary, pomóc ma specjalistyczny dron zakupiony przez miasto.

W ubiegłym roku roku funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili na terenie Częstochowy ponad 2000 kontroli z czego ok. 1500 na wniosek mieszkanek i mieszkańców miasta. Około 300 przypadków zakończyło się ujawnieniem spalania śmieci. Z kolei od początku 2024 roku do 11 stycznia strażnicy miejscy przeprowadzili 48 kontroli, podczas których ujawnili 28 nieprawidłowości. Od tego tygodnia strażnicy miejscy mogą przeprowadzać kontrole palenisk przy użyciu eko drona, zakupionego przez miasto. Ten specjalistyczny sprzęt wskaże posesje, z których wydobywa się zanieczyszczony dym. W środę na placu Biegańskiego odbyła się jego prezentacja.

 

Nie ma zgody na zatruwanie środowiska

 

– Jako samorząd – głównie poprzez dopłaty – staramy się pomagać tym mieszkańcom, którzy chcą wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Z kolei do tych, którzy nie chcą tego robić i palą odpadami lub paliwem niskiej jakości, wysyłamy jasny sygnał i ostrzegamy, że zyskali przeciwnika w postaci drona obsługiwanego przez Straż Miejską. Będzie on zaglądał do kominów i analizował, czym ogrzewamy domy w Częstochowie. Tych, którzy z premedytacją zatruwają sąsiadów, będzie ujawniał, co zakończy się karami – mówił podczas konferencji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i wyraził nadzieję, sama zapowiedź kontroli dronem przyczyni się do znaczącej poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.

 

Jakie funkcje ma dron i co dokładnie będzie sprawdzał?

Na zakup eko drona Miasto pozyskało 105 tys. zł z wojewódzkich środków w ramach konkursu “Inicjatywa Antysmogowa”. Dron wyposażony jest w kamery i systemy teledetekcyjne, a także głowicę pomiarową, badającą skład dymu z kominów. Kompaktowa stacja pomiarowa pozwala z kolei na zdalny i stały monitoring poziomu pyłu i smogu w powietrzu w danej okolicy. Obsługą i pilotażem drona zajmować się będzie dwóch strażników miejskich, którzy zostali w tym zakresie przeszkoleni i uzyskali odpowiednie uprawnienia dla pilotów. Jak zauważa częstochowski magistrat, użycie drona to duże ułatwienie w pracy służb przy kontrolach palenisk. Sprzęt ten umożliwia precyzyjne zlokalizowanie źródła emitującego do atmosfery szkodliwe substancje i określenie zanieczyszczeń emitowanych do powietrza. Dron w łatwy sposób wskaże, gdzie dochodzi do spalania odpadów, poprzez analizę substancji pobranych z komina.

Kontrole palenisk przy użyciu drona były już testowane

 

Przypomnijmy, że w naszym mieście kontrole palenisk przy użyciu drona odbywały się już w ubiegłym roku. Na ten cel Miasto otrzymało 50 tys. zł. Wówczas działania obejmowały kontrolę rodzaju urządzenia grzewczego oraz rodzaj stosowanego paliwa. – Podczas ubiegłorocznych akcji pobrane zostało 66 próbek popiołu, które następnie zostały poddane szczegółowej analizie laboratoryjnej, co pozwoliło na zidentyfikowanie spalanego materiału. W 44 przypadkach stwierdzono, że doszło do termicznego przekształcania materiałów bądź substancji niedozwolonych. Skutkiem będą kary dla trucicieli – tłumaczył Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM.

 

Jakie kary grożą za spalanie odpadów i śmieci?

Za palenie w piecach niedozwolonym paliwem grozi mandat w wysokości 500 zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu, grzywna może wynieść nawet do 5000 zł.

  • pn
Najnowsze artykuły