Kontrowersyjny ksiądz przez pół roku nie może głosić Słowa Bożego

03.02.2022

Kontrowersyjny ksiądz przez pół roku nie może głosić Słowa Bożego

Ksiądz Daniel Galus, przywódca Ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz pasterz Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa, który działa w pustelni w Czatachowie, decyzją Stolicy Apostolskiej ma się udać na półroczne odosobnienie modlitewne. W tym czasie ma zakaz głoszenia Słowa Bożego, a mszę świętą może odprawiać tylko dla jednej osoby spoza swojej Wspólnoty.

Ksiądz Daniel Galus to od wielu lat jeden z najbardziej kontrowersyjnych kapłanów w Polsce. Stoi na czele Ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz pasterzem Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa. Ksiądz zasłynął kontrowersyjnymi wypowiedziami o koronawirusie.

– Są takie przypadki w jednym z krajów, gdzie kilkoro dzieci zmarło, bo nosiło maseczki. Dlatego taka moja prośba, by jej nie nosić, dla swojego zdrowia. Jeżeli nie chcecie zakazić ani mnie, ani członków wspólnoty to proszę bardzo. Tutaj jest kropielnica. Odkażajcie się, bardzo proszę, ile się da – mówił na początku pandemii ks. Daniel Galus.

– Śniło mi się, że jest piękne spotkanie w Czatachowie. Ludzie się modlą, wielbią Pana Boga. Nagle widzę, że ja wychodzę z kościoła i jest punkt szczepień, podkasuję rękaw i pielęgniarka przychodzi i mnie szczepi. To był koszmar – mówił w tym roku ksiądz, cytowany przez portal O2.

Jego działalność od dawna budziła również wątpliwości kurii. Arcybiskup Wacław Depo najpierw ukarał księdza naganą, później nakazał mu odosobnienie, a pustelnię w Czatachowie przekazał administracyjnie parafii w Żarkach.

Ksiądz nadal prowadził działalność mimo decyzji arcybiskupa, oczekiwano bowiem ostatecznej decyzji Stolicy Apostolskiej. Ta okazała się dla księdza jeszcze surowsza, o czym Archidiecezja poinformowała w specjalnym komunikacie.

“Dekretem z dnia 3 maja 2021 r. Kongregacja ds. Duchowieństwa, w odpowiedzi na przedłożone jej odwołanie, uznała zasadność i legalność decyzji podjętych przez Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, Metropolitę Częstochowskiego, w sprawie ks. Daniela Galusa, prezbitera Archidiecezji Częstochowskiej, a zawartych w dekrecie z dnia 10 listopada 2020 r. Dekret Kongregacji został w dniu 28 maja 2021 r., przekazany do wiadomości ks. Galusa. Zgodnie z prawem, od postanowień tejże dykasterii przysługiwało mu odwołanie do Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Pismem z dnia 20 grudnia 2021 roku Kongregacja ds. Duchowieństwa poinformowała, że ks. Galus nie skorzystał z prawa do odwołania, a tym samym decyzje stają się prawomocne, ostateczne i podlegają wykonaniu” – informuje w komunikacie ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

Jak informuje ks. Bakałarz, postanowienia zawarte w dekrecie Metropolity Częstochowskiego 10 listopada 2020 r. zostały przez Kongregację nie tylko potwierdzone jako zasadne i zgodne z prawem, ale także zaostrzone.

Zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej ks. Galus ma zatem, w wyznaczonym mu przez Księdza Arcybiskupa miejscu poza Czatachową, odbyć w odosobnieniu półroczny czas skupienia, modlitwy i pokuty. Może w tym czasie sprawować Mszę świętą, ale bez udziału wiernych (uczestniczyć może w niej wyłącznie jeden wierny, lecz nie związany z kierowaną przez ks. Galusa wspólnotą).

– Ponadto, na czas odosobnienia, zawieszono ks. Galusowi prawo do głoszenia Słowa Bożego (w tym za pomocą środków elektronicznych). Czas ten ma być dla niego pomocą w podjęciu decyzji co do swej dalszej posługi kapłańskiej, a dla wspólnoty – która zostanie w tym czasie otoczona właściwą opieką duszpasterską – sposobnością do uporządkowania i wewnętrznego oczyszczenia – informuje ks. Mariusz Bakalarz..

19 lutego 2022 roku ks. Daniel Galus ma opuścić miejsce swego obecnego pobytu i rozpocząć trwający do 19 sierpnia br. czas modlitewnego odosobnienia.

– Należy wyraźnie zaznaczyć, że powyższa decyzja Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego, potwierdzona przez Stolicę Apostolską, nie jest karą, a decyzją administracyjną, której wyłącznym i jedynym motywem jest dobro samego ks. Galusa oraz osób związanych z prowadzoną przez niego grupą, a jej szczegółowe powody zostały przedstawione w „Oświadczeniu dotyczącym działalności ks. Daniela Galusa i «Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa»” z dnia 20 listopada 2020 r. Mimo tego, że od maja ubiegłego roku ks. Daniel Galus znał negatywne stanowisko i obszerną opinię Stolicy Apostolskiej na temat swej aktywności, nie zmienił jednak swego postępowania, utwierdzając się w postawie nieposłuszeństwa, prowadząc działalność bez wiedzy i zgody swego biskupa – informuje w komunikacie rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

  • BM
  • Fot. Pixabay
Najnowsze artykuły