Kryzys w aptekach

13.07.2019

Kryzys w aptekach

W wielu aptekach – również tych częstochowskich – od jakiegoś czasu zaczęło brakować leków. Problemy mają między innymi osoby zmagające się z nadciśnieniem, astmą, cukrzycą, alergiami czy chorobami tarczycy. Niemal każdy z nich miesięcznie stosuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy pacjentów. Początkowo problem dotyczył wyłącznie drogich oryginalnych specyfików, obecnie jednak ciężko zdobyć nawet popularne zamienniki.

W ostatnim czasie Naczelna Izba Aptekarska otrzymuje wiele sygnałów, wskazujących na brak dostępności do produktów leczniczych, przede wszystkim wydawanych na podstawie recepty w aptekach ogólnodostępnych. Jeszcze w kwietniu lista leków, których brakuje wynosiła 288 pozycji. Teraz ta liczba to ponad 300. Problemy mają między innymi osoby zmagające się z nadciśnieniem, astmą, cukrzycą, alergiami czy chorobami tarczycy. Poza tym są też sygnały od farmaceutów szpitalnych o brakujących lekach w tym niezbędnych lekach onkologicznych. – Łącznie z grupą ponad trzystu leków stale zagrożonych brakiem dostępności, mamy problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych, niedostępnych dla pacjentów – alarmuje Naczelna Izba Aptekarska. Farmaceuci starają się ratować sytuację poprzez wydawanie odpowiedników, ale ich zapasy również są ograniczone. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Z tego też powodu Naczelna Izba Aptekarska zwróciła się z prośbą do ministra zdrowia o podjęcie pilnych działań. Zdaniem resortu jednak problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale jest globalny i obejmuje także inne kraje europejskie. Twierdzi też, że wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do tych leków. – Tak jest miedzy innymi w przypadku leku Euthyrox. Z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe leku Euthyrox na dzień 10  lipca wynoszą u producenta: 123 351 opakowań, w hurtowniach: 958 650  opakowań, w aptekach: 806 257 opakowań – informuje resort.

Aby ułatwić pacjentom dostęp do informacji, gdzie można kupić lek, którego aktualnie brakuje w danej aptece, pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego będą od poniedziałku (15.07.) udzielać informacji za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta, dostępnej pod bezpłatnym numerem 800 190 590. Będą również udzielali informacji o dostępności zamienników leków.

  • Katarzyna Gwara
Najnowsze artykuły